środa, 26 kwietnia 2017
10 tom najważniejszej serii logopedycznej w Polsce

“Logopedia XXI Wieku” to jeden z wielkich projektów wydawnictwa naukowego Harmonia Universalis, wchodzącego w skład Grupy Wydawniczej Harmonia. Obejmuje on monografie poświęcone poszczególnym zagadnieniom związanym z logopedią, powstające pod patronatem Polskiego Towarzystwa Logopedycznego. Redaktorami naukowymi są prof. UG, dr hab. Stanisław Milewski oraz prof. UG, dr hab. Ewa Czaplewska z Katedry Logopedii Uniwersytetu Gdańskiego. Autorami i redaktorami poszczególnych tomów są znakomici naukowcy, profesorowie i doktorzy z najważniejszych w Polsce zakładów logopedii. Każda monografia jest recenzowana przez osobę wyznaczoną przez Polskie Towarzystwo Logopedii.
Twórcy serii za główny cel postawili sobie usystematyzowanie wiedzy z zakresu logopedii oraz wskazanie najnowszych kierunków badań, także w dyscyplinach naukowych wspierających logopedię, które przyczyniają się do lepszego zrozumienia mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie zabu¬rzeń w komunikowaniu się. Każda książka wydawana w tej serii zawiera syntezę omawianego problemu, dostarcza propozycje nowych narzędzi diagnostycznych i pokazuje racjonalne, udokumentowane naukowo drogi terapii.
Stworzenie monograficznych opracowań poświęconych poszczególnym zagadnieniom logopedycznym pozwoli na intensyfikację procesu dydaktycznego, z pewnością ułatwi także pracę wykładowcom. Ponieważ logopedia ma charakter nauki interdyscyplinarnej, tematy omawiane w kolejnych publikacjach zainteresują filologów, psychologów, pedagogów, lekarzy.
Wybór dziedzin do poszczególnych tomów oparty został na standardach kształcenia logopedów, seria więc stanowi już kanon logopedii i pomaga usystematyzować tę naukę. Prace dotyczą nie tylko podstawowych działów logopedii (jak np. oligofrenologopedia, surdologopedia, neurologopedia, afazjologia), lecz także dziedzin mniej popularnych lub dopiero się rozwijających (np. percepcja wzrokowa w terapii logopedycznej, metodologia badań logopedycznych, logopedia osób dorosłych i starszych).

Seria Logopedia XXI Wieku – jak sama nazwa wskazuje – jest nowoczesna i nowatorska. Wyróżnia się spośród dostępnych dotychczas publikacji, zarówno pod względem merytorycznym, jak i edytorskim. Zawarte w monografiach informacje są przedstawione w sposób czytelny i zrozumiały dla odbiorców, a przejrzyste i kolorowe opracowanie graficzne przygotowane w taki sposób, aby czytelnik szybko odnalazł potrzebne informacje i korzystał z książek z przyjemnością.
„Współczesne tendencje w diagnozie i terapii logopedycznej” to pozycja zasługująca na baczną uwagę praktyków i teoretyków zajmujących się logopedią w perspektywie diagnostyczno-terapeutycznej oraz teoretyczno-metodologicznej. Autorzy poszczególnych rozdziałów – badacze z Polski, Czech, Rosji, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Włoch – we wnikliwych i często nowatorskich pracach prezentują kierunki refleksji naukowej i praktycznej współczesnej logopedii. Monografia ta ukazuje więc stan obecny logopedii i poprzez ustalenia, które niejednokrotnie wyznaczają nowe obszary badawcze, wychyla się ku przyszłości, zarazem jednak czerpie inspiracje z bogatego dorobku przeszłych pokoleń badaczy zaburzeń mowy.

Dotychczas ukazały się:
1. LOGOPEDIA. WYBRANE ASPEKTY HISTORII, TEORII I PRAKTYKI
2. BIOMEDYCZNE PODSTAWY LOGOPEDII
3. DIAGNOZA I TERAPIA LOGOPEDYCZNA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ
4. METODOLOGIA BADAŃ LOGOPEDYCZNYCH Z PERSPEKTYWY TEORII I PRAKTYKI
5. SURDOLOGOPEDIA. TEORIA I PRAKTYKA
6. WIEDZA O JĘZYKU POLSKIM DLA LOGOPEDÓW
7. MÓZGOWE PORAŻENIE DZIECIĘCE W TEORII I PRAKTYCE LOGOPEDYCZNEJ
8. LOGOPEDIA ARTYSTYCZNA
9. WCZESNA INTERWENCJA LOGOPEDYCZNA
10. WSPÓŁCZESNE TENDENCJE W DIAGNOZIE I TERAPII LOGOPEDYCZNEJ

www.harmonia.edu.pl
www.facebook.com/wydawnictwoharmonia

Podaj dalej