Piątek, 7 lipca 2017
Autorka książek o Tsatsikim oraz Zlatku i Bezie spotka się z czytelnikami

W dniach 14-15 lipca w Rabce, w ramach IV edycji Międzynarodowego festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival, gościć będzie Moni Nilsson.

14 lipca 2017 (piątek)

13:40 „Czy świat powinien kręcić się wokół dzieci?”
Wystąpienie na konferencji dla dorosłych uczestników festiwalu
Galeria „Pod Aniołem” – wstęp wolny

15 lipca 2017 (sobota)

14:30 „Mamuśka, Tsatsiki i ośmiornice” – spotkanie autorskie
Prowadzenie: Barbara Gawryluk
Miejska Biblioteka Publiczna     – wstęp wolny

19:00 Dorota Segda czyta fragment książki Moni Nilsson „Tsatsiki i Mamuśka”
Altana    Pod Grzybkiem – wstęp wolny

Moni Nilson urodziła się w 1955 roku i dorastała w dzielnicy    Sztokholmu Kungsholmen. W dzieciństwie bardzo lubiła czytać i dużo pisała. W młodości sporo podróżowała i pracowała
w wielu zawodach. Debiutowała w roku 1983, ale kolejna książka, „Tsatsiki i Mamuśka”, ukazała się dopiero po dwunastu latach i to właśnie seria o Tsatsikim, licząca łącznie osiem tomów, przyniosła jej największą popularność.

Moni Nilsson napisała jeszcze kilkanaście innych świetnych powieści dla dzieci i młodzieży i kilka książek obrazkowych. W Wydawnictwie Zakamarki ukazała się także seria pięciu książek “Przygody w raju”, przeznaczona dla bardzo początkujących czytelników. Z  właściwym sobie ciepłem i humorem, ale też    powagą i uważnością wobec    dziecięcych emocji, Moni Nilsson opisuje w niej codzienne i niecodzienne zdarzenia z życia dwójki przyjaciół Zlatka i Bezy.

Pomysły czerpie z rzeczywistości, obserwując własne dzieci i ich rówieśników, a także rozmawiając z czytelnikami. Zależy jej, by czytelnicy odnaleźli    w jej książkach coś ze swoich własnych myśli i uczuć, chce im pomóc zrozumieć siebie samych i świat, w którym żyją. Pisząc o sprawach, które często się przemilcza, ale będących udziałem każdego dziecka, chce dodać dzieciom otuchy i pokazać, że nie są w swoich myślach  i emocjach osamotnione, nie są „nienormalne”, jak czasem może im się wydawać. Przesłaniem    towarzyszącym każdej książce, jest przekonanie, które sama wyniosła z dzieciństwa, że wszystko jest możliwe, jeśli tylko to uwierzymy.

W 2010 r. Uhonorowana nagrodą im. Astrid Lindgren „za unikatową i różnorodną twórczość, która z    humorem, wrażliwością i głęboką powagą    kierowana jest do szerokiego i ważnego kręgu czytelników”.

Do tej    pory, nakładem Wydawnictwa Zakamarki,  w Polsce ukazały się następujące tytuły, przetłumaczone przez Barbarę Gawryluk:    „Tsatsiki i Mamuśka”,    „Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic”, „Tylko Tsatsiki”, „Tsatsiki i miłość”, „Tsatsiki i Retzina”.

Na festiwalu w Rabce premierę mieć będzie najnowsza część serii o Tsatsikim „Tsatsiki i Per”.
W serii   “Przygody w Raju”, w tłumaczeniu Barbary Gawryluk, ukazały się: „Najlepsi przyjaciele”,„Anioły, ciastka i wypadające zęby”, „Noc    duchów”, „Najlepsze    najgorsze urodziny”,  „Zlatko, Beza i złodziej”.

Podaj dalej
Autor: (ET)