Wtorek, 19 marca 2024
„Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” i „Orzeł Biały. Studia nad herbem Polski”

Nakładem Wydawnictwa Instytutu De Republica ukazał się trzyczęściowy album zatytułowany „Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” oraz „Orzeł Biały. Studia nad herbem Polski”. Jest to monumentalna monografia pod redakcją i w opracowaniu graficznym prof. Janusza Górskiego, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Instytutu De Republica. Jak informuje wydawca, przedstawia kształtowanie się i metamorfozy herbu Rzeczypospolitej na przełomie wieków – od średniowiecza, aż po współczesność. Historia narodowego symbolu – tak często zmieniającego swój wizerunek – odzwierciedla burzliwe dzieje Polski i całego narodu, co zostało dokładnie przeanalizowane i zaprezentowane w albumie.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku inny album wydany przez Instytut De Republica zatytułowany „Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty” również pod redakcją i w opracowaniu graficznym prof. Janusza Górskiego zdobył szerokie uznanie. W marcu 2023 roku publikacja została uznana przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” za „Książkę Miesiąca”, a w listopadzie 2023 roku została nominowana do Grand Prix w konkursie Złotego Gryfa 2023 organizowanego przez Polską Izbę Druku, również w listopadzie zdobyła wyróżnienie w kategorii edytorskiej w konkursie o Nagrodę Klio podczas XXI Targów Książki Historycznej.

Jak informuje wydawca, „Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” (tom I, cześć I i II) oraz „Orzeł Biały. Studia nad herbem Polski” (tom II) to zbiór prac naukowych, których tematem jest Orzeł Biały. Ich autorzy, reprezentujący różne dziedziny nauk humanistycznych, badają wybrane zagadnienia, te mniej i bardziej znane, dotyczące herbu Polski.

W części pierwszej I tomu przedstawiono dzieje herbu i godła Polski w dobie piastowskiej, za panowania Jagiellonów i w pierwszym wieku rządów królów elekcyjnych, w czasach saskich i za panowania Stanisława Augusta, pod zaborami oraz podczas i po odrodzeniu się idei narodowej (Krzysztof Mordyński).

Druga część Tomu I prezentuje dzieje herbu Polski i godła w II Rzeczypospolitej, w czasie II wojny światowej, w Rzeczpospolitej Ludowej oraz po 1989 roku. W tej części czytelnik ma też zebrane wizerunki Orla Białego na flagach województw, powiatów, gmin i miast III Rzeczypospolitej.

 

Tom II to szeroko i dogłębnie opisany zbiór zagadnień odnoszących się do konkretnych aspektów naszego godła narodowego. Wśród nich między innymi: herb Polski w aspekcie reguł sztuki heraldycznej, wizerunki Orła Białego w starodrukach okresu I Rzeczypospolitej, przedstawienia polskiego herbu w herbarzach z kręgu szesnastowiecznego dworu cesarskiego, prześledzenie powiązań łączących Matkę Boską z Bledzewa z ryngrafem, dzieje Orderu Orła Białego, fenomen biżuterii patriotycznej, analiza haftowanych wyobrażeń Orła Białego na chorągwiach i sztandarach w zbiorach Jasnej Góry, rola motywu orła w twórczości Stanisława Szukalskiego i rozpoznanie źródeł historycznych, które zainspirowały autorów dwudziestowiecznych wyobrażeń herbu państwowego.

W polskim piśmiennictwie nie było dotąd tak szerokiego wyboru wizerunków polskiego herbu – w samych tylko dwóch częściach I tomu tej monografii znalazło się ponad tysiąc pięćset ilustracji. Znaczna ich część należy do wizualnych wytworów kultury masowej.

Dzięki starannemu wyborowi oraz dużym wymiarom i wysokiej jakości reprodukcji, warstwa ikonograficzna obu tomów pełni równorzędną z tekstem rolę w dyskursie naukowym, a przy tym – ukazuje bogactwo przedstawień i piękno Orła Białego.

Ewolucja wizerunku herbu narodowego to odzwierciedlenie bogatej historii państwa polskiego i narodu. Zmieniał się on w zależności od upodobań epoki, przybierał różne style, dodawano lub odejmowano mu niektóre elementy w zależności od przemian politycznych i ideowych, występował sam lub w towarzystwie innych znaków rodowych i państwowych, dokumentując tym samym żywe więzi Polski z Europą.

Publikacje Instytutu De Republica „Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski” (tom I, cześć I i II) oraz „Orzeł Biały. Studia nad herbem Polski” (tom II) to piękna i barwna opowieść o Polsce, zawarta w wizerunku godła narodowego.

Orzeł Biały. Studia nad herbem Polski” to kontynuacja dwutomowej monografii „Orzeł Biały. Dzieje herbu Polski”, przedstawiającej kształtowanie się i metamorfozy naszego herbu od średniowiecza po współczesność. Studia są zbiorem prac naukowych, których tematem jest Orzeł Biały. Ich autorzy, reprezentujący różne dziedziny nauk humanistycznych, badają zagadnienia mniej znane, ale rzucające światło na problematykę zasygnalizowaną w tytule: herb Polski w aspekcie reguł sztuki heraldycznej (Przemysław Mrozowski), wizerunki Orła Białego w starodrukach okresu i Rzeczypospolitej ( Jakub Maciej Łubocki), przedstawienia polskiego herbu w herbarzach z kręgu szesnastowiecznego dworu cesarskiego (Adam Żurek), prześledzenie powiązań łączących Matkę Boską z Bledzewa z ryngrafem (Aleksandra Jakóbczyk-Gola), dzieje Orderu Orła Białego (Krzysztof Filipow), fenomen biżuterii patriotycznej (Nadia Sola-Sałamacha), analiza haftowanych wyobrażeń Orła Białego na chorągwiach i sztandarach w zbiorach Jasnej Góry (Monika Stachurska), rola motywu orła w twórczości Stanisława Szukalskiego (Lechosław Lameński) i rozpoznanie źródeł historycznych, które zainspirowały autorów dwudziestowiecznych wyobrażeń herbu państwowego (Marek Adamczewski).

Dzięki starannemu wyborowi oraz dużym wymiarom i wysokiej jakości reprodukcji warstwa ikonograficzna tomu pełni równorzędną z tekstem rolę w dyskursie naukowym, a przy tym – ukazuje bogactwo przedstawień i piękno Orła Białego.

 

Podaj dalej
Autor: (fran)