środa, 8 kwietnia 2020
Kolejne zgłoszenia do Nagrody

W ostatnich dniach napłynęły kolejne zgłoszenia do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka. Do ubiegłego roku uroczystość wręczenia Nagrody odbywała się podczas Warszawskich Targów Książki, ale – jak już informowaliśmy – pomimo odwołania tegorocznej edycji tych Targów Książki, które miały się odbyć w dniach 21-24 maja, i przeniesienia tego wydarzenia na przyszły rok, redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” postanowiła, że ogłoszenie werdyktu jury i wręczenie Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka odbędzie się jednak w tym roku, chociaż w terminie późniejszym.

W porozumieniu z przedstawicielami Fundacji Historia i Kultura, organizatora 29. Targów Książki Historycznej w Warszawie (26-29 listopada w Arkadach Kubickiego), ustalono, że uroczystość ta odbędzie się w ich trakcie. Dokładny termin zostanie ustalony dodatkowo.

W związku z tym termin zgłoszeń do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka został przesunięty z wcześniej przyjętego terminu 13 kwietnia na 30 września 2020 roku. Do tego terminu prosimy zgłaszać prace wydane w roku ubiegłym oraz w pierwszej połowie tego roku.

W tym roku konkurs o Nagrodę im. prof. Jerzego Skowronka redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” organizuje po raz dwudziesty piąty! Redakcja zwróciła się do wydawców oraz autorów, jak też miłośników historii, z prośbą o zgłaszanie kandydatur do nagrody przyznawanej wydawcom, którzy publikują książki w dziedzinie historii i archiwistyki z szerokiego kręgu zainteresowań badawczych jej patrona.

Prof. Jerzy Skowronek w swojej pracy badawczej zajmował się przede wszystkim historią Polski i krajów bałkańskich w II połowie XVIII i w wieku XIX oraz stosunkami międzynarodowymi w tym okresie. Był też autorem wielu publikacji varsavianistycznych oraz prac z dziejów wojskowości, szczególnie dotyczących powstań narodowych. Związany był z Instytutem Historii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie przeszedł wszystkie stopnie kariery naukowej – od asystenta do profesora. Przez jedną kadencję był też prorektorem swojej macierzystej uczelni. W roku 1990 został dyrektorem Instytutu Nauk Humanistycznych Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, a następnie objął funkcję Dyrektora Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Zginął 23 lipca 1996 roku w wypadku samochodowym we Francji.

Organizatorem Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka jest redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, a jej jury składa się z przyjaciół i uczniów patrona nagrody. Od 2015 roku przewodniczącym jury jest prof. dr hab. Jarosław Czubaty.

Organizatorzy proszą o zgłaszanie propozycji do Nagrody im. prof. Jerzego Skowronka na adres redakcji:
Magazyn Literacki KSIĄŻKI
Mazowiecka 6/8, 00-048 Warszawa
tel. (22) 828 36 31
koniecznie z dopiskiem „Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka”

 

Nowe zgłoszenie:

– Dorota Gil, Dylematy identyfikacyjne w obrębie serbsko-czarnogórskiej kulturosfery. Dawne i współczesne modele (auto) refleksji, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019, s. 346

– Letopisy Akademii Supraskiej. 10. ƁƃHEЦЪ ХВАЛЕНЇѦ [Wieniec Pochwał]. Studia oferowane profesorowi Aleksandrowi Naumowi na jubileusz 70-lecia, pod red. Marzanny Kuczyńskiej, Fundacja „Oikonomos”, Białystok 2019, s. 301 [

– Poznańskie Studia Slawistyczne, nr 17/2019. Sztuka i demokracja. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2019, s. 398

Po raz drugi została zgłoszona praca:

–  Magdalena Koch, Mistrzynie myślenia. Serbski esej feministyczny (XIX-XXI wiek). Seria Filologia Słowiańska nr 49, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2019, s. 259

 

 

 

Podaj dalej
Autor: (pd)