Poniedziałek, 29 lipca 2019
Posiedzenie jury 9 września, wręczenie nagrody 1 października

Pierwsze posiedzenie jury XVIII edycji Nagrody Literackiej im. Władysława St. Reymonta, w skład którego wchodzą dotychczasowi laureaci Nagrody, przedstawiciele Związku Literatów Polskich, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Związku Rzemiosła Polskiego, odbędzie się 9 września. Uroczystość wręczenia nagród planowana jest na 1 października.

Dorota Malinowska, starszy specjalista z Zespołu Rozwoju i Komunikacji Związku Rzemiosła Polskiego przekazała, że „o rezultatach pracy członków jury będę Państwa informować po zakończeniu obrad”.
Wśród literatów nominowanych do tegorocznej edycji Nagrody w kategorii „literatura” znaleźli się: Wiesław Myśliwski („Ucho Igielne”), Katarzyna Pochmara-Balcer („Lekcje kwitnienia”) i Adrian Sinkowski („Atropina”).

Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za wybitne dzieło bądź kreację artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł; a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami.

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida przyznawana jest za całokształt twórczości („Dzieło życia”) oraz za dzieło lub kreację powstałe w minionym roku (w dziedzinie literatury, muzyki, sztuk plastycznych i teatru).

O statuetkę w kategorii Literatura zawalczy prozaik, dramaturg i scenarzysta filmowy Wiesław Myśliwski za książkę „Ucho Igielne”. Nominację otrzymała również absolwentka filozofii i filologii węgierskiej Katarzyna Pochmara-Balcer za debiutancką powieść „Lekcje kwitnienia”. Kapituła doceniła także poetę Adriana Sinkowskiego za tomik wierszy „Atropina”.

W kategorii Muzyka nominowani zostali flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki Wioleta Fijałkowska za nagranie programu „Szlakiem Kolberga”, perkusista Leszek Lorent za prawykonania utworów dziewięciu kompozytorów polskich w roku 2018 oraz wybitny skrzypek Janusz Wawrowski za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”.

Wśród artystów plastyków w finałowej trójce znaleźli się: grafik i fotograf Krzysztof Ćwiertniewski za wystawę „Obrazy Dynamiczne”, która zawisła w Galerii Młodych Twórców „Łazienkowska” oraz malarze Franciszek Maśluszczak, autor kolekcji „Obrazy i rysunki” i Leon Tarasewicz, który w Galerii Foksal w Warszawie zaprezentował wystawę „Jerozolima”.

Nominacje w kategorii Teatr otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gomrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Statuetka „Dzieło życia” za całokształt twórczości trafi w tym roku w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka – jednego z najwybitniejszych artystów europejskich, klasyka współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarza i znakomitego pedagoga, wieloletniego i cenionego rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Laureat znany jest między innymi z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Podaj dalej
Źródło: (Mazowiecki Instytut Kultury, fran)