Czwartek, 29 października 2009
Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce
Charakteryzuje się prostym i łatwym w odbiorze językiem, pozbawionym moralizatorstwa, przykuwa uwagę, a nowoczesna szata graficzna cechuje się wysokimi walorami artystycznymi. O czym mowa? O norweskiej literaturze dziecięcej, której poświęcona była konferencja zorganizowana 28 października w Warszawie przez gdańską Fundację Inicjatyw Społecznie Odpowiedzialnych.  Hasło przewodnie konferencji brzmiało „Duże problemy małych dzieci. Nowy sposób, w jaki dzisiejsza literatura ukazuje dzieci i ich otoczenie”. Temat przyciągnął kilkadziesiąt osób: pisarzy, ilustratorów, tłumaczy, wydawców oraz bibliotekarzy, którzy tłumnie zebrali się w sali konferencyjnej w Miejskiej Bibliotece m. st. Warszawy przy ul. Koszykowej. FISO od 2008 roku realizuje projekt „Promocja norweskiej literatury dziecięcej w Polsce”, na który uzyskała dofinansowanie ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Jak wyjaśniła Agnieszka Brzezińska, członek zarządu FISO, celem projektu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy Polską a Norwegią w zakresie stymulowania najmłodszych do czytania, przełamanie stereotypów związanych z traktowaniem dziecka w trudnych sytuacjach życiowych oraz pokazanie innych sposobów ilustrowania. Jej wystąpienie zatytułowane było „Literatura mniejszych języków” i poświęcone było oczywiście dziecięcym książkom obrazkowym napisanym i zilustrowanym przez Norwegów. Publikacje te „przykuwają uwagę, są niekonwencjonalne, różnorodne i odważne oraz przemawiają do dzieci i dorosłych”.  – Autorzy książek obrazkowych, którzy traktują dzieci poważnie, nie mówią tylko o tym, co jest zabawne, ale również o tym, co trudne i ważne – mówiła Agnieszka Brzezińska.    Z kolei Magdalena Grabarczyk-Bródka z FISO zaprezentowała publikacje, które …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 931 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się