Wtorek, 3 sierpnia 2021

Na 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju Dom Wydawniczy Rebis przygotował specjalny kolekcjonerski album pt. “Chopin”.

Opracowanie graficzne stworzył do niego Wojciech Siudmak. Motywem przewodnim albumu są nokturny.

W muzyce Chopinowskich nokturnów mamy całą paletę odczuć — od miłości do przeczucia śmierci, rozpaczy, skargi, melancholii i żalu, który według słów samego kompozytora określał charakter jego muzyki, a zwłaszcza nokturnów. Ten świat przeżyć Chopina wyznacza już sam dobór tonacji. […] Tonacja cis-moll oznaczała np. skargę niezaspokojonej miłości, Des-dur — cierpienia i uniesienia, As-dur — śmierci, Es-dur — heroizm, miłość i modlitwę, ponieważ zawiera liczbę 3 (bemole). Następnie wyznaczają go nieoczekiwane modulacje, dysonanse, zdobnictwo melodii, kontrasty dynamiczne, wyrazowe, łączenie liryzmu i dramatyzmu, prostoty i wyrafinowania.

Wojciech Siudmak

 

Wojciech Siudmak – artysta malarz i rzeźbiarz, urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu i tam ukończył szkołę podstawową. W latach 1956–1961 kontynuował naukę w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des beaux-arts. Mieszka i tworzy we Francji. Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego. Nurt ten, łączący nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną, ma swe korzenie w surrealizmie reprezentowanym m.in. przez S. Dalego, R. Magritte’a i G. de Chirico.

Podaj dalej
Autor: Rebis