Czwartek, 30 grudnia 2021

Wydawcy kontra nielegalny obrót

Co dalej w sprawie Chomikuj.pl? Komentują Paulina Maślak-Stępnikowska i Julia Jewgraf z Kancelarii Wierciński, Kwieciński, Baehr sp.j.:

Wydawcy zrzeszeni w ramach Polskiej Izby Książki pozostają od 2012 roku w sporze sądowym z administratorem serwisu Chomikuj.pl. Serwis działa w charakterze wirtualnego dysku zewnętrznego, na którym użytkownicy mogą umieszczać i udostępniać dowolne pliki. Serwis czerpie znaczące dochody z opłat związanych z nieautoryzowaną dystrybucją treści, która narusza majątkowe prawa autorskie osób trzecich, w tym wydawców.

Sprawa wciąż oczekuje na rozstrzygnięcie merytoryczne. Na tle toczącego się postępowania dostrzegalne są dwa kluczowe problemy. Pierwszy z nich dotyczy braku pełnej implementacji przez Polskę unijnych przepisów dotyczących egzekwowania praw własności intelektualnej, drugi zaś – możliwych problemów z wykonaniem antycypowanego wyroku. Administratorem portalu jest bowiem podmiot z siedzibą w Belize City, co sprawia, że pozostaje poza zakresem jurysdykcji unijnej i efektywnych mechanizmów egzekucyjnych.

Na skutek braku wdrożenia do polskiego porządku prawnego art. 8 ust. 3 dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek zapewnienia, aby podmioty praw autorskich mogły wnioskować o wydanie nakazu przeciwko pośrednikom, których usługi są wykorzystywane przez stronę trzecią w celu naruszenia praw autorskich lub pokrewnych, skuteczna walka z piractwem internetowym jest w praktyce bardzo utrudniona.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z raportem „Piractwo w Internecie – straty dla kultury i gospodarki. Analiza wpływu zjawiska piractwa internetowego na gospodarkę Polski na wybranych rynkach kultury” najwyższy odsetek osób płacących za dostęp do nielegalnych treści występuje właśnie w grupie słuchaczy audiobooków (28 proc.) oraz wśród czytelników książek (31 proc.). Skala naruszeń, a tym samym skala strat ponoszonych przez uprawnionych jest znacząca. Podmioty wydawnicze nie mają skutecznych środków, aby walczyć z tymi naruszeniami (…)

Na wspólne postępowanie procesowe skierowane przeciwko właścicielom serwisu Chomikuj.pl zdecydowali się także filmowcy. Od 2013 roku wciąż brak jest rozstrzygnięcia. – Czekamy na wyrok SN, który w nowym roku powinien zostać wydany – poinformowała “Bibliotekę Analiz” adwokat Izabela Czyżyk-Przygoda ze Stowarzyszenia Filmowców Polskich…

W numerze także:

Co przyniesie 2022 rok branży książkowej?

Ubywa księgarń

1/3 Polaków kupuje w Empiku

Plany nowej przewodniczącej Stowarzyszenia Księgarzy Polskich

Trudna sytuacja branży poligraficznej i apel o korektę przedmiotowej dotacji

Audioteka działa wspólnie z Gildią Scenarzystów Polskich

Afryka może stać się czołowym użytkownikiem e-booków na świecie – prognozy autora „2030”

Wyjątkowa publikacja na jubileusz Naszej Księgarni

 

 Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej)

https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

Podaj dalej