Piątek, 3 czerwca 2022

W numerze

Omówienie najnowszego zeszytu „Ruchu wydawniczego w liczbach”

Według statystyki Biblioteki Narodowej, w roku 2021 wy­dawcy przekazali do Narodowej Książnicy 33.957 książek opublikowanych w formie papierowej. Jest to o 3566 tytułów i 12 proc. więcej niż w roku 2021 – czytamy w 73. nu­merze rocznika „Ruch wydawniczy w liczbach” opracowanego przez Olgę Dawidowicz-Chymkowską.

Podstawę prezentowanych obliczeń stanowią otrzymywa­ne przez Bibliotekę Narodową egzemplarze obowiązkowe, czyli egzemplarze publikacji, które – zgodnie z obowiązujący­mi przepisami – są przekazywane przez wydawców.

Jak wskazuje autorka, niecałe 34 tysiące tytułów z 2021 roku wciąż wprawdzie wygląda skromnie przy ponad 36 tys. odno­towanych w roku 2019, ale jest to wielkość zbliżona do tych, z którymi mieliśmy do czynienia w roku 2016 czy 2018.

Wzrost liczby wydawanych tytułów w 2021 odnotowano także m.in. w Hiszpanii (+ 18 proc.), we Włoszech (+ 23 proc.) i na Łotwie (+ 17 proc.).

Wśród wydawców, którzy nadesłali największą liczbę tytu­łów w 2021 roku są: Ridero, Helion, C.H. Beck, Egmont, Wolters Kluwer, HarperCollins, Literat, Znak, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Zielona Sowa, Dressler Dublin, Rebis, IPN, WN PWN i Grupa Wydawnicza Foksal.

Czy w Polsce ukazuje się za dużo tytułów? W porównaniu z innymi krajami nie. W 2020 roku pod względem liczby publi­kowanych tytułów na milion mieszkańców nasz kraj znalazł się na ostatnim miejscu od końca wśród uwzględnianych krajów Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu znajduje się Dania, tuż za nią Wiel­ka Brytania. Trzecie miejsce należy do Estonii, a czwarte do Holandii, kraju, który ma dwukrotnie mniejszą od Polski licz­bę ludności (17,4 mln mieszkańców). Pierwszą piątkę zamykają Węgry.

W numerze także: 

Czy Ministerstwo Finansów będzie przychylne książkom? Wciąż brak pewności w sprawie powrotu do zerowej stawki podatku VAT.

Rusza druga edycja „Certyfikatu dla małych księgarń” – teraz 4 mln zł, ale na dwa lata

Z czego żyje księgarz – głosy pracowników księgarni

Walne PIK – aktywne działania i obawy o przyszłość

Nagrody Magellana wręczone

Niewielki spadek przychodów wydawnictwa Agora

Legimi w liczbach

Poznaniacy wybierają Fest Księgarnie

 

Zachęcamy do zamawiania prenumeraty (rocznej, półrocznej, kwartalnej)

https://rynek-ksiazki.pl/kategoria-produktu/czasopisma/prenumerata/

Biblioteka Analiz” dostępna jest wyłącznie w prenumeracie. To profesjonalny, prestiżowy informator o rynku wydawniczo-księgarskim. Pismo adresowane jest do pracowników wydawnictw, hurtowni i księgarni i wszystkich osób związanych z branżą książkową. Istnieje na rynku od 2000 roku.

Nasze starania o dostarczanie informacji trwają już ponad dwadzieścia lat. Przez te lata zmieniał się nasz rynek wydawniczy, zmieniły się technologie i trendy. Mamy nadzieję, że wiele z opublikowanych tekstów pozostanie nie tylko w historii polskiego rynku książki, ale także w żywej pamięci Czytelników naszego dwutygodnika.

Kupując subskrypcję, nie tylko trzymacie Państwo rękę na pulsie rynku, ale też wspieracie niezależne branżowe dziennikarstwo.

 

Podaj dalej