środa, 19 października 2022
Spotkanie z Piotrem Milewskim we wrocławskim Ossolineum

Zakład Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z Piotrem Milewskim, pisarzem i podróżnikiem, autorem książki „Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat”. Jej inspiracją był opis Islandii Daniela Vettera wydrukowany po polsku w 1638 r., którego jedyny zachowany egzemplarz znajduje się we wrocławskim Ossolineum.

Spotkaniu z Piotrem Milewskim, podczas którego autor opowie o swojej książce i podróży śladami Daniela Vettera, towarzyszyć będzie prezentacja oryginalnego XVII-wiecznego wydania pierwodruku.

Spotkanie autorskie poprowadzi Olga Szelc.

Gdzie: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Strefa Czytelników

Kiedy: 20 października 2022, godz. 18.00

Więcej informacji o spotkaniu znajduje się tutaj:

https://ossolineum.pl/index.php/ossolineum-i-islandia-tak/

https://www.facebook.com/events/712407567214648/

Fragment „Islandii” Piotra Milewskiego:

„Siódmego czerwca 1613 roku do zatoki Nesvogur na półwyspie Snafellsnes wpływa statek handlowy z Bremy. Na pokładzie stoi Daniel Vetter, Morawianin, członek Jednoty Braci Czeskich. Ma dwadzieścia jeden lat. Nie wiemy, jak wygląda, nie zachował się bowiem żaden jego portret. Możemy sobie wyobrazić, że na jego twarzy rysuje się zmęczenie morską podróżą, a w sercu ciekawość siłuje się ze strachem. Ćwierć wieku później, w roku 1638, w prowadzonym przez Vettera warsztacie typograficznym w Lesznie, ukazuje się książka pod tytułem „Islandia albo Krótkie opisanie wyspy Islandyji”. Wieść o pierwszym opisie wyspy wydanym w języku polskim roznosi się lotem błyskawicy po Europie.

Wydany przez Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Islandzkiej reprint dzieła Daniela Vettera wpadł mi w ręce, gdy szukałem inspiracji do podróży. Przeczytałem Islandię… w jeden wieczór. Przerzucając ostatnią stronę, wiedziałem, że opisuje ona dokładnie miejsce, które chcę odwiedzić.

Zapakowałem książkę Morawianina do plecaka i pojechałem na Islandię”.

Piotr Milewski – urodził się w 1975 roku w Chełmie, a wychował w Opolu. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru. Dziewięć lat spędził w Japonii. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Autor bestsellerowych książek: Transsyberyjska. Drogą żelazną przez Rosję i dalej (Znak 2014, Świat Książki 2020), Dzienniki japońskie. Zapiski z roku Królika i roku Konia (Znak 2015, Świat Książki 2022), Islandia albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat (Świat Książki 2018) oraz Planeta K. Pięć lat w japońskiej korporacji (Świat Książki 2020).
Trzykrotny laureat Nagrody Magellana Magazynu Literackiego „Książki”. Laureat nagrody Traveler magazynu National Geographic Polska w kategorii Książka Roku 2020.

piotrmilewski.com
facebook.com/piotr.milewski.author
instagram.com/piotr_milewski_author

 

Olga Szelc – dziennikarka, redaktorka i edukatorka. Pracuje w Ośrodku Działań Artystycznych „Firlej” we Wrocławiu, prowadzi spotkania literackie i osiedlowe w projekcie Kawiarnia Sąsiedzka. Prowadzi również blog i stronę na Facebooku – „Książki pod ręką”, na których dzieli się swoimi czytelniczymi fascynacjami. Jako recenzentka współpracuje z portalem Iceland News Polska i magazynem polsko-islandzkim ROK.

https://zapisanechwila.blogspot.com/
https://www.facebook.com/ksiazkipodreka

 

Podaj dalej