Wtorek, 9 maja 2017
W programie Salon Literacki

W niedzielę 13 maja na placu Teatralnym w Warszawie po raz drugi odbędzie się rodzinny piknik. Opera Narodowa włącza się w ten sposób w organizowane przez Stowarzyszenie Opera Europa już od dziesięciu lat Europejskie Dni Opery.
W tym roku przybyłych na piknik czeka szczególna niespodzianka – podczas imprezy ogłoszony zostanie repertuar sezonu artystycznego 2017/2018!
Miłośników opery zaprosimy na 3 plenerowe projekcje filmowe. Piknikowi goście usiądą na rozstawionych na placu Teatralnym leżakach i obejrzą dwa spektakle z repertuaru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej: “Cud albo Krakowiaki i Górale” – rewolucyjny wodewil Jana Stefaniego i Wojciecha Bogusławskiego oraz baśń muzyczną “Bajko, gdzie jesteś?”, która cieszy się niesłabnącą popularnością wśród najmłodszych widzów, a także “Manru” Ignacego Paderewskiego – z bydgoskiej Opera Nova.

 

Na ekranie wyświetlony zostanie również Wirtualny spacer – historia burzliwych dziejów Teatru Wielkiego „w pigułce”. Narratorem opowieści będzie Jan Frycz, któremu na fortepianie akompaniować będzie Marcin Mazurek.
W salonie literackim spotkamy się z autorami publikacji i artystami, m.in. z dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego Krzysztofem Pastorem, prof. Ewą Łętowską, Grzegorzem Kasdepke, Rafałem Olbińskim, Edwardem Dwurnikiem, Andrzejem Pągowskim.

 

Przez cały dzień odbywać się będzie sprzedaż kostiumów ze spektakli Opery Narodowej, a także plakatów i publikacji wydawnictwa TW-ON.
Nie zabraknie również muzyki na żywo –  dziecięcy chór Artos zaśpiewa piosenki o Warszawie, a także te z płyty “Bajko, gdzie jesteś?”. Akademia Operowa przygotowała bogaty program, w którym znajdą się takie arie, jak: duet Zerliny i Don Giovanniego La ci darem la mano z opery Mozarta czy aria Musetty Quando m’en vo z Cyganerii Pucciniego. Wieczorem muzycy z zespołu Złoty suwak zabiorą nas na Majówkę z puzonem, a piknikowy dzień zakończy koncert chóru  MediaChoir.

Wszystkich, którzy chcą zgłębić tajemnice największej sceny operowej w Europie czekają wycieczki za operowe kulisy, które ruszać będą spod wejścia głównego. Małych miłośników tańca klasycznego zaprosimy na lekcje baletowe prowadzone przez Annę Sąsiadek, pedagoga Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza.
W specjalnie przygotowanej przestrzeni dla najmłodszych, pod okiem animatorów, dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonają własnoręcznie pacynki, uszyją kostiumy i kapelusze. Atrakcją będzie też spotkanie z pszczelarzem i Warszawską Syrenką, a w namiocie U króla Maciusia – przygotowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzieci wykonają własne instrumenty i płyty winylowe.
Dla uczestników Pikniku przedpremierowo otworzymy drzwi Galerii Opera, gdzie na trzeciej już wystawie modowej, tym razem zatytułowanej Cały teatr na naszej głowie, podziwiać będą mogli nakrycia głowy, w których występowały największe gwiazdy sceny operowej.
Rodzinną atmosferę dopełni pyszne jedzenie, bańkowisko i kolorowa wata cukrowa.

Imprezę poprowadzą Piotr Polk i Zbigniew Zamachowski.
Wstęp wolny.

Współorganizatorzy imprezy:
Miasto Stołeczne Warszawa
Stowarzyszenie Opera – Europa

Wydarzenie na Facebooku
https://www.facebook.com/events/280872072365172/

Podaj dalej
Autor: (n)