W sobotę 14 października w siedzibie Fundacji Historia i Kultura w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Jury Nagrody Klio. Do tegorocznej 29. edycji zgłoszono 204 tytuły nadesłane przez 90 podmiotów.
Nagroda Klio, ustanowiona przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i przyznawana od 1995 roku, jest wyróżnieniem dla polskich autorów i wydawców zajmujących się literaturą historyczną za ich wkład w popularyzację historii i literatury historycznej w Polsce.
Nagrody wręczane są w czasie uroczystego otwarcia Targów Książki Historycznej.
Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach: autorskiej, edytorskiej, monografii naukowej i varsavianów. Nagrodę przyznaje niezależne jury, w skład którego wchodzą wybitni historycy oraz publicyści zajmujący się popularyzacją historii.
W tym roku w poszczególnych kategoriach zgłoszono: 62 tytuły w kategorii autorskiej, 66 tytuły w kategorii, monografii naukowych, 53 tytuły w kategorii edytorskiej i 21 tytułów w kategorii Varsaviana”. Dwa tytuły nie zostały przypisane do żadnej z powyższych kategorii.
Tegoroczne Jury obradowało w składzie: prof. dr hab. Tomasz Szarota (przewodniczący), prof. dr hab. Jacek Banaszkiewicz, red. Piotr Dobrołęcki, prof. dr hab. Maciej Janowski, prof. dr hab. Jan Kieniewicz, prof. dr hab. Halina Manikowska, red. Marian Turski i red. Tomasz Urzykowski. Obecni byli też: Zbigniew Czerwiński (sekretarz Jury) oraz Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura.
Kolejne posiedzenie Jury zaplanowano na sobotę 28 października.
Wyniki tegorocznej edycji zostaną ogłoszone podczas uroczystego otwarcia XXXI edycji Targów Książki Historycznej, w czwartek 30 listopada.
Organizatorami Nagrody KLIO są Porozumienie Wydawców Książki Historycznej i Fundacja Historia i Kultura.
Mecenat nad Nagrodą KLIO sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska.