Czwartek, 18 kwietnia 2024
ZNP chce powrotu wiedzy o społeczeństwie

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Edukacji Narodowej, od nowego roku szkolnego w pierwszych klasach szkół średnich nie będzie już przedmiotu historia i teraźniejszość. HiT pozostanie w tylko drugiej klasie, a od roku szkolnego 2024/2025 uczniowie szkół średnich będą mieli edukację obywatelską, uczoną w sposób nie teoretyczny a praktyczny. Uczniowie poznają zasady działania państwa prawa i funkcjonowania instytucji publicznych.

Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego likwidacja HiT-u może to doprowadzić do zwolnień w szkołach. Tego przedmiotu uczyli najczęściej nauczyciele historii lub wiedzy o społeczeństwie. Dla wielu były to dodatkowe możliwości zarobkowania lub uzupełnienia etatu, które wraz z likwidacją przedmiotu się skończą.

„W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie ani przedmiotu historia i teraźniejszość, ani przedmiotu edukacja obywatelska, co będzie miało znaczący wpływ na wymiar zatrudnienia nauczycieli” – napisali związkowcy w liście wysłanym właśnie do MEN.

Związek proponuje rozwiązania przejściowe, jakim jest wprowadzenie tymczasowo do szkół w miejsce HiT-u wiedzy o społeczeństwie. Związkowcy podkreślają, że do nauczania tego przedmiotu nauczyciele są przygotowani, a takie rozwiązanie pozwoliłoby przetrwać ten rok. Bo gdy teraz nauczyciele zostaną zwolnieni, w przyszłym roku szkoły znów będą musiały ich szukać.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Rzeczpospolita