Czwartek, 8 listopada 2018
Anna Sakowicz - „Postawić na szczęście”

Najnowsza powieść Anny Sakowicz to opowieści o życiu singielki, trzydziestosiedmioletniej blogerki Agaty. Kobieta ponad wszystko chce zagłuszyć tykanie zegara biologicznego i zamknąć usta wszystkim babciom i ciotkom, które przy każdej nadarzającej się okazji atakują ją pytaniami o męża i dzieci. Podczas babskiego wieczoru spędzonego z ukochaną siostrą Polą zakłada się, że do czterdziestki zdąży schudnąć, znaleźć męża i urodzić dziecko… Plan okaże się jednak trudniejszy do wykonania niż jej się wydawało.
Agata jest w sumie zadowolona ze swojego życia – co prawda nie wszystko ułożyło się tak, jakby chciała, ale nie ma co narzekać. Po skończeniu studiów dziennikarskich nie udało jej się znaleźć pracy w gazecie, ale znalazła na to sposób i zajęła się pisaniem bloga o nieatrakcyjnych z pozoru zawodach, zatrudniając się czasowo na różnych stanowiskach. Dzięki temu miała okazję pracować jako babcia klozetowa, operatorka karuzeli, petsitter – wyprowadzacz psów czy szkolna woźna.

Blog Agaty stał się bardzo poczytny, a ona sama często rozpoznawana przez ludzi. Dostaje również zlecenia na felietony do lokalnej gazety, które są wysoko oceniane przez naczelną.
Jedyną bolączką jest dla dziewczyny brak mężczyzny i uciekający nieubłaganie czas, który coraz częściej daje znać, że pora na potomka. Ten przymus potęgują docinki rodziny, która życie pulchnej, samotnej Agatki uważają za porażkę.

Agata niespodziewanie dla samej siebie spotyka na swojej drodze nie jednego, ale dwóch interesujących mężczyzn – nieziemsko przystojnego prawnika Aksela i ciepłego, inteligentnego dyrektora szkoły – Darka. Zaczyna spotykać się z tym ostatnim i wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku. Sytuację komplikuje przypadkowe spotkanie z byłym chłopakiem Emilem, który prosi Agatę o przysługę. Ta wiedziona empatią postanawia pomóc byłemu i udawać przed jego rodziną, że nadal są parą na weselu jego brata. Świetna zabawa i morze wypitego alkoholu sprawiają, że dziewczyna daje się ponieść chwili. Kiedy już wydaje jej się, że wszystko świetnie się poukłada, kobieta staje przed nową, zaskakującą sytuacją, która wywróci jej życie do góry nogami.
Jej powierniczką i najlepszą przyjaciółką jest młodsza siostra – Pola. Dziewczyna wiele w życiu przeszła – w wieku 15 lat miała wypadek na motocyklu, w którym zginął jej ukochany chłopak, a ona sama została sparaliżowana od pasa w dół i od tej pory porusza się na wózku. Mimo to dziewczyna jest pogodna i pełna energii. Pracuje jako grafik i realizuje swoje pasje grając w koszykówkę i fotografując. Radzi sobie w życiu i potrafi mieć dystans do swojego kalectwa. Czasami jednak zdarzają jej się chwile załamania i ucieka wtedy w cierpienie, które sama sobie zadaje.
Anna Sakowicz pod pozornie błahą i zabawną historią porusza kilka ważnych społecznie tematów. Polska Brigiet Jones musi zmierzyć się z rzeczywistością ogarniętą wirtualną dżumą – falą hejtu i niewybrednych komentarzy osób ukrywających się pod maską anonimowych, internetowych bytów.
Siostra główniej bohaterki natomiast spotyka się na każdym kroku z krzywdzącym postrzeganiem osób niepełnosprawnych przez ogół społeczeństwa.
Doskonale uwidacznia to relacja z dziennikarzem Hubertem, który przeprowadza wywiad z Polą. Z początku w ogóle nie traktuje niepełnosprawnych jak normalnych ludzi i trudno jest mu wyobrazić sobie, że mogą funkcjonować jak inni. Również spotkanie dziewczyny z poznanym podczas internetowych konwersacji Robertem, z którym połączyła ją nić sympatii, a który tchórzy na widok jej inwalidzkiego wózka, uświadamia Poli przepaść między jej światem, a światem „normalnych” ludzi.
Siostry wspierają się w chwilach zwątpienia i smutku, jednak z pewnymi problemami muszą poradzić sobie same. Jak potoczą się ich losy? Czy odnajdą szczęście?

O autorce:
Anna Sakowicz – pisarka, mama i żona, maniaczka książek, miłośniczka kina i teatru. Absolwentka filologii polskiej, filozofii i edukacji filozoficznej na Uniwersytecie Szczecińskim oraz edytorstwa współczesnego na Uniwersytecie im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uwielbia wędrówki po meandrach literatury, czarny humor oraz zabawę konwencją literacką. Mieszka w Starogardzie Gdańskim. Publikowała artykuły w prasie pedagogicznej. Prowadzi dwa blogi: www.kuradomowa.blogujaca.pl i www.anna-sakowicz.blog.pl. Jeden z jej postów został nagrodzony w konkursie przez Onet.pl i Ambasadę Szwajcarii.

Dane wydawnicze:
Edipresse Książki | ISBN 9788381176491 |s. 352 | Cena: 39,90 | Premiera: 14.11.2018

Podaj dalej