Do zawodu lekarza wiodła go długa droga – od rozpoczętych przed wojną studiów, przez żołnierską tułaczkę i obóz koncentracyjny w Hiszpanii, szkołę pilotów Royal Air Force, studia i praktyki w Edynburgu…
Był kochającym synem, bratem i mężem, ale serce oddał klinice i pacjentom. Dla nich przeznaczał słowo, uważność i czas – bez limitu!
Wierzył w uzdrawiającą moc rozmowy. Uważał, że chorego trzeba najpierw zrozumieć, a potem leczyć…
Jako jeden z pierwszych na świecie zainicjował badania więźniów obozów koncentracyjnych i psychiki oprawców.
“Schizofrenia”, “Melancholia”, “Lęk”, “Psychopatie”, “Psychopatologia nerwic”, “Poznanie chorego” – to książki napisane w ostatnich latach życia, które czytają kolejne pokolenia.
Dyskusje o tym, kim był Antoni Kępiński, co przeżył i jak leczył, od lat wzbudzają niesłabnące emocje.
„Psychiatra Antoni Kępiński, ale też filozof człowieczeństwa, uważał, że poznawanie drugiego człowieka nigdy się nie kończy, a podjęcie tego zadania wymaga odrzucenia wszystkich pomysłów, jakie się ma na jego temat, zanim zacznie się go poznawać”. prof. Jacek Bomba
Anna Mateja (ur. 1973) — dziennikarka, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (nauki polityczne). Wydała m.in.: Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii (2016), Recepta na adrenalinę. Napoleon Cybulski i krakowska szkoła fizjologów (2019). Opracowała trzytomową edycję Pism wybranych Jerzego Turowicza (2013). Jest współpracowniczką miesięcznika „Znak”, publikuje na łamach polsko-niemieckiego pisma „Dialog”. Mieszka w Krakowie.
Anna Mateja • “Poznawanie Kępińskiego. Biografia psychiatry” • Wydawnictwo Literackie • 18 grudnia