środa, 11 października 2023
Książkę opublikuje Harper Collins

Grupa Wydawnicza Foksal sprzedała prawa do tłumaczenia „Stacji” Jakuba Szamałka. W Stanach Zjednoczonych książka ukaże się w HarperVia, imprincie jednego z największych światowych wydawnictw, Harper Collins.

Jak informuje oficyna, prawa do tłumaczenia zostały sprzedane za pięciocyfrową kwotę.

Książka, w tłumaczeniu Katarzyny Beresford, ukaże się w Stanach Zjednoczonych zimą 2025 roku. „Stacja” miała swoja polską premierę w czerwcu tego roku, zebrała świetne recenzje i szybko zyskała status bestsellera.

„Bardzo się cieszę, że »Stacja« będzie czytana poza granicami Polski! Tematyka jest uniwersalna – akcja wszak toczy się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a geopolityczne wstrząsy, które zaburzają życie bohaterów tej książki, dotykają nas wszystkich. To dla mnie wielkie wyróżnienie i powód do radości” – mówi Jakub Szamałek.

„Sprzedaż praw zagranicznych zawsze cieszy i daje satysfakcję, tym bardziej, że poprzedzona jest najczęściej długim procesem przygotowywania materiałów i wieloma rozmowami z wydawcami. Choć ogłaszamy to dopiero teraz, to prawa do USA zostały sprzedane jeszcze przed polską premierą książki, co nie zdarza się często. Do tego powieść zostanie opublikowana przez największego wydawcę na światowym rynku książki, jakim jest Harper Collins. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie wspaniała współpraca z Jakubem Szamałkiem, lokalnym agentem z USA, Adamem Chromym oraz tłumaczką Kasią Berensford. Dla mnie ogłoszenie tej sprzedaży jest olbrzymim zastrzykiem dobrej energii przed Targami Książki we Frankfurcie, w których jak co roku weźmiemy udział” – komentuje Marta Górska, menadżerka ds. sprzedaży praw autorskich w Grupie Wydawniczej Foksal.

Prawa do tłumaczenia „Stacji” zostały sprzedane również na rynek francuski – książkę wyda Éditions Métailié.

Jakub Szamałek – pisarz i scenarzysta gier komputerowych (współtwórca “Wiedźmina 3”, “Cyberpunka 2077”, “Wojny Krwi: Wiedźmińskich Opowieści”), współzałożyciel studia gier komputerowych Rebel Wolves. Autor bestsellerowego thrillerowego cyklu „Ukryta sieć”, który w 2023 roku doczekał się ekranizacji z Magdaleną Koleśnik i Andrzejem Sewerynem w rolach głównych, a także trylogii kryminalnej o ateńskim detektywie Leocharesie. W tym roku ukazała się jego najnowsza książka – „Stacja”.

Grupa Wydawnicza Foksal jest częścią Grupy Empik. W portfolio skupia renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Buchmann oraz Wilgę a także brandy Fox Games, Wilga Play, Neony i Uroboros. Grupa Wydawnicza Foksal wydaje książki m.in. Michela Houellebecqa, Zygmunta Miłoszewskiego, Brandona Mulla, Sally Rooney, Zyty Rudzkiej, Hanyi Yanagihary , Sary J. Maas, Jakuba Szamałka, Marcina Mellera i Alicji Sinickiej.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: GW Foksal