Piątek, 17 grudnia 2021

Mijający rok zaowocował w Wydawnictwie Szara Godzina 21 premierami. Wspominamy te z pierwszego półrocza mijającego roku.

ZOŚKA. DOPÓKI BIŁO SERCE
Druga część bestsellerowej powieści Anny Stryjewskiej „Zośka. Dopóki biło serce”. Historia inspirowana losami matki autorki. Opowieść o dziewczynie, która miała wielkie marzenia o projektowaniu mody. Polska wieś lat 60. Łódź z czasów, kiedy dziewczyny nosiły mini, w radiu grali big bit, na ulice wyjechał pierwszy fiat 125p, a studenci protestowali na ulicach miast. Rozczarowania i nadzieje. Trudna miłość.

 

MISTYFIKATOR

Fascynująca historia o dążeniu za wszelką cenę do lepszego życia. Opowieść o inności, odrzuceniu i samotności, talencie, pasji i namiętności, która tworzy i niszczy. A w tle barwny obraz wielokulturowego Lwowa i Berlin szalonych lat 20. początku XX wieku. W sierpniu 2021 r. ukazała się druga powieść Joanny Parasiewcz – „Tancereczka”.

 

 

ŚLADY

Dwutomowa powieść Katarzyny Kieleckiej – „Ślady. Psim tropem” i „Ślady. Rudy warkocz” – w której czytelnicy poznają dalsze losy bohaterów „Sedna życia” i „Piętna dzieciństwa”… w sensacyjnej odsłonie. Połączenie powieści obyczajowej i trzymającego w napięciu thrillera. Skrywane latami tajemnice, niewyjaśnione sprawy, zaskakujące zwroty akcji oraz przyjaźń i miłość – w każdej ich odsłonie. Wzruszenia, refleksje i dreszcz grozy. A wszystko to doprawione ciętym językiem i sporą dawką poczucia humoru.

 

CYKL NA PODLASIU
„Cecylia” i „Aleksandra” – kolejne po „Antoni” tomy w cyklu „Na Podlasiu” Agnieszki Panasiuk, rozgrywające się na południowym Podlasiu w drugiej połowie XIX stulecia. Bohaterką każdej z części jest inna kobieta. Antonia to nauczycielka na pensji, guwernantka i dama do towarzystwa. Cecylia uważana jest za dziwaczkę z powodu wielkiej nieśmiałości. Aleksandra to młoda aktorka i tancerka, która olśniewa warszawską publiczność i łamie męskie serca. Ale „Na Podlasiu” jest również podróżą do miejsc i czasów, które przeminęły.

 

KIECKA I KRYNOLINA

Dowcipna i przewrotna, a także z nutą nostalgii i odrobiną refleksji opowieść o zaskakującej zamianie miejsc pióra autorki „Gruzowiska” Aleksandry Katarzyny Maludy. Bohaterki za sprawą magicznego lustra przenoszą się w czasie o 150 lat. Współczesna Zośka z nowoczesnego apartamentowca w Warszawie trafia do dworku w Luto­mierzycach, w czasy powstania styczniowego. Zofia zaś odbywa podróż do 2019 roku i zamiana zdobnej krynoliny na skąpą kieckę okazuje się dla niej najmniejszym problemem…

 

BEZ PLANU B
Druga w portfolio znanej autorki książek dla dzieci Wioletty Piaseckiej współczesna powieść dla dorosłych czytelników. Dynamiczna, pełna polotu, a jednocześnie refleksyjna. Pokazuje, że trzeba zaufać życiu. To ono pisze najlepsze scenariusze. Wyrzucając nas z siodła, daje szansę na poznanie prawdy o sobie, a niekiedy na znalezienie szczęścia – czasem na innym kontynencie, a czasem we własnym domu.

 

 

TELEFONISTKA Z ULICY PRÓŻNEJ
Nowa powieść Weroniki Wierzchowskiej, która przenosi czytelnika do Warszawy końca XIX wieku. Romans (mało romantyczny), wątek sensacyjny (z zaskakującą puentą), a także świetne opisy życia wyższych i niższych sfer Warszawy. Jest o feminizmie, psychoanalizie i narkotykach zażywanych nie tylko dla poprawy elokwencji.

 

 

TAMTEJ NOCY W LA
„Tamtej nocy w LA” Igi Karst, znanej autorki kryminałów, to nie tylko pobrzmiewający echem złotej ery Hollywood zaskakujący romans z wątkiem kryminalnym, lecz także zaproszenie do nastrojowego świata jazzu, bluesa, popu, a nawet muzyki klasycznej. Rozdziały książki

biegną w rytm największych przebojów Sinatry, Freddy’ego Mercurego, Prince’a, Chopina…  Jest tu romans w stylu glamour lat 60., tajemnicza fotografia i zagadkowa zbrodnia w Hollywood.

 

 

W DOLINIE NARWI
„Zadziorna baronówna” to pierwszy tom cyklu obyczajowo-historycznego „W dolinie Narwi” pióra Urszuli Gajdowskiej. Kolejny, czyli „Panna bez majątku”, ukazał się jesienią, a w lutym 2022 r. będzie miała premierę kolejna część – „Zakochana hrabina”. Jest tu uroczy romans, zaskakujący wątek kryminalny, odrobina płaszcza i szpady, a w tle Podlasie pierwszej połowy XIX wieku.

 

SZCZĘŚLIWA PRZYSTAŃ
Pełna emocji książka o spotkaniu pokoleń, o podróży w głąb siebie, w przeszłość, która przeminęła i o życiu, które toczy się teraz. Niezwykłe charaktery, zaskakujące zwroty akcji, szczypta humoru i grozy. „Szczęśliwa Przystań” Pawła Jaszczuka skłania do refleksji, ale również wciąga niczym najlepsza powieść sensacyjna.

 

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Szara Godzina