środa, 10 lutego 2021
Zaproszenie z Biblioteki Ziemi Morawskiej w Brnie

Sekcja Czeskie Centrum Literackie (CCL) w Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna) wspiera bohemistów, pisarzy i tłumaczy czeskich dzieł literackich, pomimo nowych fal pandemii. Od lutego do końca roku z pobytów rezydencyjnych w Pradze, Brnie i Broumovie skorzysta ponad 20 autorek i autorów.

Pobyty twórcze dają rezydentom możliwość, aby poświęcić czas i energię niczym niezmąconej pracy twórczej, oddać się jej w całości lub też dokończyć przygotowywane przez nich utwory. Jednocześnie umożliwiają bliższe poznanie lokalnego kontekstu kulturowego. W tym celu CCL współpracuje z takimi partnerami, jak Galeria Morawska w Brnie, Teatr Narodowy w Brnie, Galeria Narodowa w Pradze czy Centrum Sztuki Współczesnej DOX.

Kandydaci zainteresowani pobytem rezydencyjnym w Broumovie w czerwcu, lipcu lub sierpniu 2021 mogą nadsyłać zgłoszenia do 21 lutego, a kandydaci zainteresowani pobytem rezydencyjnym w Pradze, Brnie lub Broumovie we wrześniu, październiku lub listopadzie 2021 mogą nadsyłać zgłoszenia do 31 marca.

Dzięki współpracy CCL z Fundacją Skautingu Jaroslava Foglara, autorzy mogą korzystać w Pradze z mieszkania po Jaroslavie Foglarze. Broumovskie rezydencje w Domku Literackim realizowane są we współpracy z Centrum Edukacyjno-Kulturalnym Klášter Broumov. Natomiast w Brnie czeka na twórców samodzielne mieszkanie w centrum miasta.

– Stypendia i pobyty rezydencyjne umożliwiają skupić się na pracy twórczej czy tłumaczeniach także w czasie pandemii, dlatego bardzo cieszy mnie fakt, że naszym partnerom w Pradze, Brnie i Broumovie nie brak odwagi nawet w tych trudnych czasach, aby wraz z nami snuć plany i zapewniać bohemistom i tłumaczom jak najlepsze wsparcie w ich godnej podziwu pracy – powiedział Martin Krafl, pełniący obowiązki kierownika Czeskiego Centrum Literackiego.

W lutym w praskim mieszkaniu Foglara zamieszka Cristian Cámara Outes, hiszpański literaturoznawca i tłumacz, w marcu jego miejsce zajmie bohemistka i tłumaczka z Belgradu, Tihana Hamović. W kwietniu w Pradze gościć będzie Theresa Clauberg. Natomiast maj należeć będzie do Joanny Goszczyńskiej, polskiej bohemistki, literaturoznawczyni i tłumaczki, która aktualnie pracuje nad monografią poświęconą modernizmowi oraz twórczości Vladislava Vančury, Josefa Čapka, Ladislava Klímy, Jakuba Demla i Richarda Weinera, a także nad tłumaczeniem opowiadania Ladislava Fuksa „Cesta do zaslíbené země“. Serbski bohemista Uros Nikolić będzie gościem w czerwcu, a Helliana Iancullescu, bohemistka z Rumunii, spędzi tam sierpień. We wrześniu do Pragi zawita pochodzący z Włoch hiszpańskojęzyczny poeta i tłumacz Ángelo Néstore, a w październiku stolica Czech gościć będzie slawistę Jamesa Morgana, laureata Nagrody im. Susanny Roth w 2019 roku.

Natomiast w Brnie przebywać będzie od połowy marca do połowy kwietnia Heike Geissler, autorka pochodząca z Saksonii. W kwietniu do Brna zawita litewska bohemistka i tłumaczka Jurga Ralyte, a w maju przybędzie do stolicy Moraw Ghias Mousli, lekarz z Syrii i absolwent Uniwersytetu Karola w Pradze, a także tłumacz literatury czeskiej i słowackiej na język arabski. W czerwcu do Brna przybędzie polski bohemista Andrzej S. Jagodziński, tłumacz literatury czeskiej i słowackiej, publicysta, dziennikarz i dyplomata. Zamierza tu pracować nad następną książką Josefa Škvoreckiego, a także nad tłumaczeniem bibliografii Václava Havla autorstwa Michaela Žantovskiego. Ponadto chciałby on w Brnie przejrzeć zbiory archiwum Jiříego Grušy w Muzeum Ziemi Morawskiej. Natomiast w lipcu do Brna zawita Olga Akbulatowa, rosyjska bohemistka oraz założycielka wydawnictwa Globus, specjalizującego się w wydawaniu czeskich twórców. W sierpniu jej miejsce zajmie niemiecka tłumaczka Raija Hauck.

Kandydaci do dalszych jesiennych rezydencji nie zostali na razie wybrani.

Natomiast z oferty pobytu twórczego w Broumově skorzysta wiosną 2021 roku trzech czeskich twórców: poeta, dokumentarzysta, badacz i redaktor Miloš Doležal, ilustratorka i pisarka Lucie Lučanská oraz pisarz i publicysta Přemysl Krejčík. Czescy twórcy zamieszkają w Domku Literackim wraz z autorami niemieckimi: Katią Sophią Ditzler, Hannah Brinkmann i Mariuszem Hoffmannem, których rezydencje realizuje Goethe-Institut w Czechach.

Kontakt: mgr bc. Klára Přibylová, Public Relations, Moravian Library / Czech Literary Centre, e-mail: Klara.Pribylova@mzk.cz, tel. 420 770 190 776

Podaj dalej
Autor: (fran)