środa, 6 maja 2020
Nowy tom Janusza Szubera

Wydarzeniem literackim jest nowy wybór wierszy Janusza Szubera, jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazał tom zatytułowany „Przyjęcie postawy. Wybór wierszy z lat 2003-2019”.

Tom zawiera siedemdziesiąt siedem wierszy pochodzących z sześciu poprzednich tomików sanockiego poety. Jak informuje wydawca, sam autor traktuje „Przyjęcie postawy” jako podsumowanie ważnego etapu swojej twórczości. Opiekę redakcyjną nad tomem sprawował Krzysztof Lisowski, również poeta, a także eseista.

W końcu tomu zamieszczono słowo „Od autora” datowane na 18 lutego 2019 roku: „Pomysł wierszy wybranych z sześciu ostatnich tomików był oczywistą konsekwencją dotychczasowego postępowania, kiedy po pierwszych sześciu tomikach ukazał się wybór ‘O chłopcu mieszającym powidła’ (Znak, 1999), notabene będący moim debiutem ogólnopolskim, a po kolejnych pięciu ‘Lekcja Tejrezjasza i inne wiersze wybrane’ (Wydawnictwo Literackie, 2003). Wybór obecny obejmujący lata 2003-2019 wyraźnie dopełnia, być może, także gdzieniegdzie weryfikuje, oba wybory poprzednie. Teraz po pełnym ryzykownych przygód półroczu, kiedy to autorowi w końcu uszło płazem, trzeci wybór przybrał nareszcie tę ostateczną postać. Tom ‘O chłopcu mieszającym powidła’ zawiera sto tekstów, ‘Lekcja Tejrezjasza’ – dziewięćdziesiąt, w ‘Przyjęciu postawy’ jest ich siedemdziesiąt siedem”.

Na czwartej stronie okładki zamieszony jest wiersz zatytułowany „W trzeciej osobie liczby pojedynczej”:
Jeszcze ciemno, dlatego zapala lampkę.
I pierwsze na co patrzy, po raz nie wiedzieć który,
to, tak jak je zostawił na krześle,
te same spodnie, podkoszulek, slipy.
Sięga po bloczek i długopis, aby powtarzalne
i na pozór konieczne w trybie orzekającym
znalazło swoje potwierdzenie.
Bo gdyby na przykład teraz, obok,
twarzą do ściany, ten lub ta, i tej
lub tego ubranie pomieszało się z tym
tu na krześle, to co?

Janusz Szuber urodził się 10 grudnia 1947 roku w Sanoku. W 1967 zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym Męskim w Sanoku, w tym też roku rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od tego czasu dotknięty chorobą, wskutek czego porusza się na wózku inwalidzkim. Podczas studiów pod koniec lat 60. pisywał utwory o charakterze prozatorskim, a także pierwsze wiersze. Przez okres dwudziestu siedmiu lat tworzył poezję w tzw. sposób „do szuflady”. Na początku lat 90. postanowił upublicznić swoje wiersze, otrzymał nagrodę w lokalnym konkursie poezji i zadebiutował w 1994 roku przy udziale Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Pierwsze pięć tomików poezji, wydane w latach 1995-1996 nakładem dr Grażyny Jarosz z Oslo, określono umownie jako „pięcioksiąg”. Wiersze Janusza Szubera zostały zauważone i docenione przez wybitnych poetów i literatów jak Zbigniew Herbert, Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Kazimierz Orłoś. Utwory Janusza Szubera ukazywały się na łamach czasopism: „Tygodnik Sanocki” (publicystyka oraz wiersze), „Głos Ziemi Sanockiej”, „Tygodnik Powszechny”, „Kultura”, „Sycyna”, „Nowa Okolica Poetów”, „Twórczość”, „Odra”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Zeszyty Literackie”, „Akcent, „Rzeczpospolita” (w magazynie „Plus Minus” prowadził stały kącik felietonisty zatytułowany „Czytane na prowincji”), „Voix d’encre”, „Archipel”, „Le Poligraphe”, „Books in Canada”, „Die Horen”. Jego wiersze przetłumaczono na co najmniej 15 języków. Został członkiem oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich w Warszawie w latach 90. oraz PEN Clubu w 2000 roku. W 1995 roku wraz z Tomaszem Korzeniowskim był współzałożycielem Stowarzyszenia „Korporacja Literacka” w Sanoku, którego był prezesem od 24 czerwca 1999 do czerwca 2000 roku, w połowie 2002 roku wybrany wiceprezesem. W 1999 został stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. ostał redaktorem zeszytów „Acta Pancoviana”. W 2006 roku wiersz zatytułowany „Mgła”, w tłumaczeniu Ewy Hryniewicz-Yarbrough, opublikowano w nieliterackim amerykańskim tygodniku „The New Yorker”.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Wikipedia