Piątek, 8 marca 2024

W weekend otwarcia „Diunę: część drugą” obejrzało w Polsce prawie pół miliona widzów. Głośna premiera kinowa wywołała też duże zainteresowanie książką. Jak informuje Empik, w ciągu ostatniego tygodnia sprzedaż powieści Franka Herberta wzrosła aż trzykrotnie.

– Efekt „Diuny” zaczęliśmy zauważać już 29 lutego, czyli zaledwie dzień po oficjalnej premierze kinowej. Odnotowaliśmy wtedy gigantyczny skok zainteresowania widoczny w liczbie zapytań w wyszukiwarce na Empik.com. To trzecia najczęściej wyszukiwana fraza na platformie w ciągu ostatniego tygodnia. Nasi użytkownicy sprawdzają nie tylko książki we wszystkich formatach, ale też figurki, klocki, gry oraz filmy – mówi Karol Czupryński – dyrektor ds. handlowych w Empiku.

Wersja papierowa „Diuny”, czyli pierwszej część kultowej serii, znalazła się w ogólnym zestawieniu top 40 obok gorących premier, zajęła także 1. miejsce na liście najchętniej kupowanych tytułów w Empiku w kategorii Fantastyka. Jej kontynuacja – „Mesjasz Diuny” – wskoczyła na 4. pozycję.

Audiobook „Diuna” w interpretacji Krzysztofa Gosztyły jest obecnie numerem 1 w aplikacji streamingowej Empik Go.

Seria „Kroniki Diuny” jest dostępna w Empiku w kilku wydaniach, m.in. z cenionymi przez fanów uniwersum ilustracjami Wojciecha Siudmaka. Tom pierwszy ukazał się również z okładką filmową, szczególnie chętnie wybieraną przez klientów salonów. To jednak nie wszystko. Fani estetyki filmów Villeneuve’a mogą odkrywać „Diunę” poprzez oficjalną komiksową adaptację autorstwa Drew Johnsona, Johna Ridgwaya i Tima Sale’a. Natomiast fani książek cyfrowych znajdą w Empik Go cały cykl w formie audiobooków.

Jak wskazuje Empik, głośna premiera kinowa drugiej części przełożyła się na wzrost zainteresowania ekranizacją z 2021 roku. „Diuna” jest aktualnie na 1. miejscu na filmowej Topce Empik.com.

Gadżety z „Diuny”

Powieść Franka Herberta z 1965 r. uważana jest za jedną z najlepszych książek science fiction wszech czasów, co potwierdzają prestiżowe nagrody i plebiscyty. Na przestrzeni dekad powstało obszerne uniwersum, obejmujące kolejne powieści napisane przez Herberta oraz prace kontynuowane przez jego syna, Briana Herberta wraz Kevinem J. Andersonem. Jednak dopiero filmowa adaptacja Denisa Villeneuve’a nadała historii masowego charakteru. Fandom uniwersum nieustannie się powiększa, a produkcja stała się inspiracją do powstania produktów kolekcjonerskich czy gier.

Wielkim hitami na Empik.com są na przykład figurka Funko POP przedstawiająca Paula Atrydę oraz zestaw LEGO Icons pozwalający zbudować ornitopter rodem z filmu. Ich sprzedaż wzrosła po premierze filmu aż 14-krotnie.

Dużą popularnością cieszą się również planszówki, takie jak „Diuna: Imperium” czy „Diuna: Planeta intryg i konfliktów”.

ani mogą wybierać także spośród różnorodnych gadżetów – kubków, plakatów, a nawet… lamp.

– To z pewnością dopiero początek. Twórcy filmowej adaptacji wykorzystali zaledwie materiał z pierwszego tomu cyklu, a studio już zapowiedziało kontynuację serii. Wyraźnie widać, że sama historia, jak i wykreowany świat, zostały bardzo dobrze przyjęte przez szeroką publiczność, a przecież science fiction to nie jest masowy gatunek. Czy uniwersum stanie się jednak fenomenem na skalę Star Wars? O tym dopiero się przekonamy – podkreśla Karol Czupryński.

W oryginalnym cyklu autorstwa Franka Herberta ukazało się sześć tomów:
1. „Diuna”
2. „Mesjasz Diuny”
3. „Dzieci Diuny”
4. „Bóg Imperator Diuny”
5. „Heretycy Diuny”
6. „Kapitularz Diuną”

Brian Herbert, wykorzystując zapiski pozostawione przez swojego ojca, wspólnie z Kevinem J. Andersonem, podjęli się zadania dalszego rozszerzania i wzbogacania uniwersum „Diuny”. Ich współpraca zaowocowała jak dotąd powstaniem kilkunastu powieści.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Empik