Piątek, 5 lutego 2021
Warszawskie Targi Książki wrócą do Pałacu Kultury i Nauki

Po konferencji prasowej zorganizowanej przez posłów Michała Szczerbę i Dariusza Jońskiego w czwartek 4 lutego, podczas której przedstawili dane dotyczące dotychczasowych kosztów adaptacji i funkcjonowania szpitala tymczasowego na terenie stadionu PGE Narodowy, zarząd spółki PL.2012+, operatora stadionu, wydał oświadczenie, że „informacje podawane przez posłów zostały przedstawione w sposób wprowadzający opinię publiczną w błąd w kwestii racjonalności decyzji i zarządzania procesem budowy oraz funkcjonowania szpitala tymczasowego”.

W oświadczeniu podano, że „na mocy decyzji rządowych w Polsce powstało 20 szpitali tymczasowych, a jeden z nich znajduje się na PGE Narodowym. Warto podkreślić, że na decyzję o budowie Szpitala Narodowego właśnie w tej lokalizacji wpływ miał fakt, że arena jest obiektem wielofunkcyjnym, który już na etapie budowy został wyposażony w nowoczesne rozwiązania techniczne, które umożliwiły w szybkim czasie dostosowanie go do potrzeb i funkcjonowania szpitala tymczasowego”.

Jak dalej czytamy, „budowa 20 szpitali tymczasowych w Polsce kosztowała około 536 mln zł. Adaptacja Szpitala Narodowego, który od początku listopada przyjął ponad 500 pacjentów kosztowała 18 mln zł, w tym znacząca część tej kwoty została przeznaczona na nowoczesny sprzęt medyczny, który docelowo zostanie przekazany do użytkowania innym jednostkom medycznym. Koszt 11 mln to kwota związana z funkcjonowaniem Szpitala Narodowego”.

Stadion PGE Narodowym jest jedną z największych i najbardziej luksusowych aren wielofunkcyjnych w Europie i jest największym stadionem w Polsce. Co roku odwiedzało go ponad 2 mln gości i dobywały się tutaj setki wydarzeń sportowych, biznesowych, społecznych, rozrywkowych i kulturalnych.

Dla środowiska książki Stadion PGE Narodowy był znaczącym miejscem, gdzie od 2013 roku odbywały się Warszawskie Targi Książki. W 10. edycji WTK w 2019 roku udział wzięło 807 wystawców z 27 krajów, ponad 1038 autorów i 80 400 zwiedzających. Przez cztery dni Targów odbyło się 1500 wydarzeń dla czytelników i branży: spotkań, dyskusji, debat, prezentacji nowości wydawniczych i bestsellerów, konkursów, atrakcji literacko-artystycznych i wystaw. W 2020 roku WTK zostały odwołane z powodu pandemii.

Od 19 października 2020 roku Stadion PGE Narodowy jest zamknięty dla odwiedzających Wszystkie bramy stadionu są zamknięte, a stałe atrakcje jak wycieczki z przewodnikiem czy punkt widokowy zostały zawieszone do odwołania.

11 stycznia zarząd spółki Tragi Książki poinformował, że Warszawskie Targi Książki w roku 2021 odbędą się w terminie od 17 do 20 czerwca i że trwają już przygotowania do tej imprezy. Spółka Targi Książki (właściciel marki WTK) zdecydowała, że ich organizatorem wykonawczym będzie Fundacja Historia i Kultura. Wstępnie poinformowano, że Targi nie odbędą się na Stadionie PGE Narodowym, lecz prawdopodobnie w Pałacu Kultury i Nauki, gdzie przez lata odbywały się Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, a także pierwsze edycje kontynuujących ich tradycję Warszawskich Targów Książki.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. W