Wtorek, 18 września 2007
Narodowy Zasób Biblioteczny
Od wielu lat organy państwowe nie podejmują działań dla określenia i zapewnienia właściwego funkcjonowania Narodowego Zasobu Bibliotecznego, na który składają się zbiory przechowywane w polskich bibliotekach. W Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie 11 września odbyło się seminarium zatytułowane „Narodowy Zasób Biblioteczny – potrzeby i możliwości”. Jego celem była wymiana doświadczeń między bibliotekami w zakresie organizacji i ochrony narodowego zasobu bibliotecznego”. Organizatorem seminarium było Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich wraz z Centralną Biblioteką Wojskową. Seminarium otworzyła Aleksandra Skrabacz, dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej Przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, zaś obradom przewodniczyła Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i zastępca dyrektora Biblioteki Narodowej ds. opracowania zbiorów. Do prezydium zaproszono także Joannę Cichy, dyrektora departamentu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej. Referat wprowadzający zatytułowany „Uwarunkowania prawne a problemy organizacyjne Narodowego Zasobu Bibliotecznego” przedstawiła Ewa Stachowska-Musiał, kierowniczka Oddziału Zabezpieczenia i Konserwacji Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Poddała druzgocącej krytyce działania administracji państwowej, która od lat nie podejmuje niezbędnych działań dla stworzenia zasad funkcjonowania Narodowego Zasobu Bibliotecznego i zapewniania niezbędnych środków finansowych. - Obecnie 55 bibliotek, w których znajdują się zbiory zaliczane do Narodowego Zasobu Bibliotecznego, działa w rozproszeniu – powiedziała referentka – nie ma też podstaw organizacyjnych, brak jest zapisów prawnych o współdziałaniu bibliotek, brak jest kryteriów i standardów, a także nie utworzono organów, które regulowałyby działania w ramach tego przedsięwzięcia. Narodowy Zasób Biblioteczny jest tylko koncepcją, która się nie zmaterializowała. - Ministerstwo Kultury daje wyraźny sygnał, daje wyraźny sygnał, że idea NZB przestała interesować …
Wyświetlono 25% materiału - 243 słów. Całość materiału zawiera 972 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się