Poniedziałek, 17 grudnia 2018
Poleca Wydawnictwo Psychoskok

Każdy ma swoją ulubioną kategorię tematyczną książek do czytania. Jedni zrelaksują się przy literaturze obyczajowej, inni chcąc poczuć dreszczyk ekscytacji czytają romanse, a chcąc przeżyć niesamowitą, mrożącą krew w żyłach przygodę wybieramy sensację czy kryminały. Ale są osoby, które wolą zatracić się w utworach stonowanych, subtelnych i dlatego wybierają poezję. Utwory pełne przemyśleń, skłaniające do refleksji.

Poezji o najróżniejszym zabarwieniu jest mnóstwo na rynku wydawniczym, a polecane
w szczególności przedstawiamy poniżej.

„Na granicy słońca i cienia…” Renaty Grześkowiak. Autorką tomiku jest niepoprawna optymistka z zadatkami na czarny humor. Poezja jest dla niej odskocznią od wszystkiego,
a jednocześnie łączy szarość życia z pragnieniami ducha. W swoich wierszach analizuje granice pomiędzy tym co nie istnieje a istnieje. Rozmyśla nad ulotnością chwil oraz delikatnością życia. Poetka pisze na przekór modom i trendom, głosząc nadzieję. Utwory mówią prawdę o metafizycznych przeżyciach, nie zamykają oczu na zło. Jednocześnie są radosną nowiną, bo wieszczą, że cierpienie nie zawsze jest nieszczęściem, często jest dojrzewaniem do mądrości, próbą wierności.

Słowo od Autorki:

„Kiedy człowiek pisze, staje się lepszym, dojrzewa, kształci swoja wrażliwość, bo pisanie jest poznawaniem siebie. Są rzeczy, których nie umiemy wypowiedzieć wprost, łatwiej nam wyrazić je w piśmie”.

http://www.psychoskok.pl/produkt/krawedzi-slonca-cienia/

 

Kolejny tomik, który warto przeczytać to „Prawdzie w oczy” Leopolda Trafnego. Można by rzec, poety, choć autor unika tego słowa, gdyż nie uważa siebie za taka osobę. Utwory, które wyszły spod pióra autora są niezwykle wzruszające. To rzeczywistość, którą widział i przeżył, ubarwiając ją czasami humorem i satyrą. To również wiersze, w których nie szczędzi gorzkich słów, bowiem oparte są na własnych przeżyciach. Poezja, która naprawdę zagląda prawdzie
w oczy. Niektórzy czytając ten tomik uronią niejedna łzę, czasami odpłyną w zapomnieniu, nabiorą wiary i nadziei. Najważniejszym przekazem jednak jest refleksja i inspiracja do tego, by przewartościować pewne sprawy w swoim życiu.

http://www.psychoskok.pl/produkt/prawdzie-w-oczy/

 

„Czy my się znamy?” poezja Danuty Pasieki, pozbawiona powierzchowności. Autorka w wierszach przedstawia kawałek siebie, mówi o swoich marzeniach, zdradza swoje myśli i przedstawia swoje niedoskonałości. Ma to na celu bliższe poznanie poetki przez Czytelnika, aby podczas czytania wiedział dokładniej kto napisał poszczególne utwory. Zamysłem autorki było nakłonienie czytającego do wspólnej refleksji nad wieloma sprawami. Przemyślenia, które towarzyszą każdej stronie wędrują po sercu, duszy, są pełne tajemnic i życiowych mądrości. Danuta Pasieka szczegółowo opisuje przejawy ludzkiego istnienia. Bardzo uważnie przygląda się otaczającemu światu. Generalizuje znaczenie jego elementów, a to wszystko zamyka w poszczególnych wersach i strofach, czyniąc to w sposób niezwykle przemyślany.

http://www.psychoskok.pl/produkt/czy-my-sie-znamy/

 

Warty zapoznania się z treścią jest również jeden z tomików Barbary Wrzesińskiej „Wichrowe opowieści”. Opisuje w nich życie, które czasem ma barwy dobra a czasem zła. W niektórych utworach autorka wyśmiewa się z niego, a czasem krytykuje własny los, który przeżyła. Zazwyczaj człowiek uczy się na własnych błędach, ale są też tacy, na których porażki nie robią wrażenia i dalej popełniają te same pomyłki. Jednak najczęstszym elementem przedstawionym w utworach jest niemożność pogodzenia się ze złem i bestialstwem jakie jeden człowiek wyrządza drugiemu. Jak karci, poniża i upokarza nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Tomik wzbogacają piękne obrazy córki poetki z prywatnego archiwum.

http://www.psychoskok.pl/produkt/wichrowe-opowiesci/

 

Aleksandra Starostecka natomiast w swoim tomiku pt. „drzwi” podejmuje próbę namalowania wierszem obrazów z przeszłości i teraźniejszości. Książka podzielona jakby na dwie części, a w zasadzie dwa pokoje. W pierwszym panuje nieustanny smutek
i przygnębienie. W drugim natomiast nadzieja. To czytelnik, analizuje i decyduje, który pokój do niego pasuje, w którym chciałby być. Wiersze, które w głębi duszy pozostają z czytelnikiem na zawsze, poprzez głęboki i mocny przekaz.

http://www.psychoskok.pl/produkt/drzwi/

 

 

Poezja przez wzgląd na wyjątkowość stanowi wieloznaczną przestrzeń. Każdy znajdzie w niej pewne mądrości i złote myśli, które pozwolą poczuć bardziej i dostrzec więcej. To niewiarygodne, że jeden wiersz może poruszyć i zmienić ludzką duszę.

 

http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/wierszem-w-te-swieta/

http://www.psychoskok.pl/

 

Podaj dalej