Poniedziałek, 25 marca 2024
"Duża liczba odwiedzających jest najlepszym dowodem na to, że książki są nieodzowną częścią naszego społeczeństwa"

Przez cztery dni (od 21 do 24 marca) cały Lipsk żył czytaniem. Swoją ofertę na Targach Książki prezentowało ponad 2085 wystawców z 40 krajów (2023: 2 082 wystawców z 40 krajów). Równolegle z Targami odbywały się Manga Comic-Con i Festiwal Czytania. Łącznie we wszystkich wydarzeniach wzięło udział 283 tys. odwiedzających (2023: 274 tys. odwiedzających).

Znaczenie Targów Książki w Lipsku podkreślały wizyty wielu wysokich rangą polityków. Wśród gości znaleźli się prezydent Frank-Walter Steinmeier, kanclerz Olaf Scholz, premier Holandii Mark Rutte, premier Flandrii Jan Jambon, premierzy Saksonii i Saksonii-Anhalt Michael Kretschmer i Reiner Haseloff, a także inni ministrowie rządu federalnego i krajów związkowych.

“Targi Książki w Lipsku po raz kolejny pokazały, jak silna jest siła wolności słowa, która jest potrzebna zwłaszcza w tak trudnych czasach, jak obecne. Największy w Europie festiwal czytelniczy po raz kolejny stał się wspaniałą platformą do ważnej dyskusji, stymulując wymianę poglądów i rozrywkę na najwyższym poziomie – czy to na terenie targów, czy też podczas licznych imprez w całym mieście” – mówi Martin Buhl-Wagner, dyrektor zarządzający Leipziger Messe.

“Targi Książki w Lipsku po raz kolejny pokazały, że są miejscem entuzjazmu dla czytelnictwa i demokracji” – przyznaje Karin Schmidt-Friderichs, szefowa Niemieckiego Stowarzyszenia Wydawców i Księgarzy. “Ostatnie dni pokazały, jak różnorodny, tętniący życiem i polityczny jest świat książek. W otwartej wymianie zdań odwiedzający dyskutowali o aktualnych problemach społecznych i tematach branżowych. Duża liczba odwiedzających jest najlepszym dowodem na to, że książki są nadal nieodzowną częścią naszego społeczeństwa” – mówi Karin Schmidt-Friderichs.

“Jestem bardzo zadowolony ze wspaniałego odzewu, jakiego doświadczyliśmy tutaj w ciągu ostatnich kilku dni. To nie tylko pokazuje, jak niesłabnący jest entuzjazm dla literatury, ale także ilustruje pragnienie ludzi do wymiany idei i odkrywania nowych perspektyw. Pod tym względem Targi Książki w Lipsku potwierdzają, że są silną platformą dla różnorodnych opinii i impulsów. Związek między kwestiami społecznymi a chęcią czytania znajduje również odzwierciedlenie w znacznym wzroście liczby odwiedzających i ich zadowoleniu” – mówi Astrid Böhmisch, dyrektor Targów Książki w Lipsku.

W związku z nasilającymi się atakami na podstawowe wartości demokratyczne oraz w związku z tegorocznymi wyborami Niemieckie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy oraz Targi Książki w Lipsku podjęły inicjatywę #DemokratieWählenJetzt. Odwiedzający targi książki mogli sfotografować się lub sfilmować na tle ścian fotograficznych i opublikować swoją wypowiedź na portalach społecznościowych pod hashtagiem #DemokratieWählenJetzt.

Podczas otwarcia w obecności kanclerza Niemiec Olafa Scholza wręczona została nagroda Lipskich Targów Książki. Nagrodę w wysokości 20 tys. euro przyznano filozofowi Omri Boehmowi za książkę „Radical Universalism: Beyond Identity”. Jak uzasadniono „za bezkompromisową obronę podstawowych wartości humanistycznego uniwersalizmu”.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Leipziger Messe GmbH / Tom Schulze
Źródło: Leipziger Messe