Czwartek, 4 stycznia 2024
Powrót na szczyt, czyli „Chłopki” królują

Serwis Lubimyczytać.pl przygotował podsumowanie ostatniego miesiąca 2023 roku. W grudniu na pierwszym miejscu wciąż utrzymywały się „Chłopki” – wielki hit sprzedażowy. Tuż za nimi uplasował się nowy kryminał Roberta Galbraitha, czyli piszącej pod pseudonimem J.K. Rowling. W pierwszej dziesiątce znalazła się również nowość young adult, a także literatura faktu.

„Chłopki” pojawiły się w pierwszej dziesiątce zestawienia najpopularniejszych książek w Lubimyczytać w maju (publikacja miała premierę 17 maja 2023 roku). Od tego czasu w każdym comiesięcznym podsumowaniu tytuł ten zajmował wysokie miejsce, kończąc rok na szczycie. Książka sprzedała się już w liczbie ponad 200 tys. egzemplarzy (za: „Wysokie Obcasy”, grudzień 2023), co jest na polskim rynku fenomenalnym wynikiem. Publikacja Joanny Kuciel-Frydryszak cieszy się wysoką oceną czytelników 8,1/10, którzy wystawili jej 4349 ocen oraz 664 opinii.

Książka poruszająca. Uświadamia, jak niezwykle trudne życie wiodły kobiety na wsi – katorżnicza praca, głód, bieda, brak możliwości nauki, ustawiane małżeństwa, brak szans na leczenie. Przerażające. A kobiety przy tym wyjątkowo silne. Trzeba przeczytać

– ocenia użytkowniczka Monika.

Na drugim miejscu grudniowego zestawienia znalazła się literatura gatunkowa, a dokładnie kolejny tytuł z poczytnej serii o Cormoranie Strike’u autorstwa Roberta Galbraitha, czyli piszącej pod pseudonimem J.K. Rowling. „Wartka śmierć”, siódmy tom serii, liczący 960 stron, czytelnicy ocenili na wysokie 8,4/10. Pierwszy tom, „Wołanie kukułki”, zapoczątkował serial pt. „Cormoran Strike” – obecnie liczy sobie pięć sezonów.

Na trzecie miejsce z pierwszego spadła powieść „Informacja zwrotna” Jakuba Żulczyka, będąca podstawą serialu, który widzowie mogą oglądać na platformie Netflix. Historia alkoholika (w tej roli Arkadiusz Jakubik), który po obudzeniu nie może sobie przypomnieć, co stało się z jego zaginionym synem, zadebiutowała na pierwszym miejscu rankingu oglądalności tej platformy. Zainteresowanie produkcją przełożyło się również na książkowy pierwowzór, wydany w 2021 roku. Czytelnicy ocenili tę powieść 3540 razy, wystawiając jej średnią 7,8/10.

„Światło, którego nie widać” to kolejna książka zaadaptowana na potrzeby platformy Netflix. Czteroodcinkowa produkcja, w której wystąpili między innymi Mark Ruffalo i Hugh Laurie, trafiła na ekrany w grudniu 2022 roku, natomiast powieść zadebiutowała na polskim rynku po raz pierwszy w 2014 roku (w 2023 zyskała nową okładkę). Anthony Doerr zyskał za tę historię o miłości niewidomej Francuzki i niemieckiego żołnierza podczas II wojny światowej między innymi Pulitzera oraz nominację do National Book Award.

Pierwszą piątkę zamyka „Dawno temu w Warszawie” Jakuba Żulczyka, kontynuacja głośnej powieści „Ślepnąc od świateł”. Druga część zbiera pozytywne recenzje i wysokie noty czytelników – średnia 7,4/10 przy 826 recenzjach.

„Dość dobra książka o złych ludziach” – stwierdza użytkowniczka kineczka34, a jolanta_abramowicz pisze: „Autor znowu porwał mnie swoim niepowtarzalnym stylem”.

Na szóste miejsce wspięła się w grudniu popularna powieść z gatunku young adult. Rebecca Yarros i „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło” zawojowały TikToka. Historia o smoczych jeźdźcach, szkolących się na elitarnej wojskowej uczelni, została w Lubimyczytać oceniona 526 razy i może pochwalić się średnią 8,1/10. Czytelnicy oceniają już drugi tom cyklu pt. „Iron Flame”, który za granicą ukazał się w listopadzie 2023 roku.

„Lekcje chemii” to tytuł, o którym było głośno w 2022 roku, a obecnie na popularność tej książki w dużej mierze ma wpływ serialowa ekranizacja. W rolę głównej bohaterki, chemiczki, która w niespodziewany sposób staje się gwiazdą telewizji, wciela się Brie Larson. Autorka, 65-letnia debiutantka, jak przyznawała w wywiadach, została przez wydawców odrzucona 98 razy. Finalnie jednak „Lekcje chemii” stały się międzynarodowym bestsellerem. W Lubimyczytać powieść ma 3578 ocen oraz średnią 8,0/10.

Ósme miejsce to nowość z gatunku young adult. Maria Krasowska w „Fali” opisuje nastolatków, których życie zmienia się w walkę o przetrwanie. Siostry Sydney i Paris oraz bogaty Elvis będą skazani na swoje towarzystwo – muszą współpracować, by przeżyć.

„Bardzo cenię sobie realistyczne opisy życia na wyspie odciętej od świata, widać solidną podstawę merytoryczną. Humor i pomysłowość autorki to również zdecydowany plus”

– stwierdza użytkownik wykrzyknik.

„Tematyka powieści jest bardzo ciekawa. Rzadko słyszy się o motywie tsunami w książkach YA. To swoisty powiew świeżości. Do tego mamy wątek romantyczny, ale nie jest on najważniejszy w tej opowieści i to mi się podoba. Autorka bardzo mnie zaskoczyła lekkością pióra, ciekawym stylem pisania i dobrym warsztatem. Widać porządny research i znajomość tematu”

– dodaje lastpagenotes.

David Goggins to postać nietuzinkowa – amerykański żołnierz US Navy SEALs, ultramaratończyk, triathlonista, filantrop. Swoje życie opisał w autobiografii „Nic mnie nie złamie”. „Ukończył ponad sześćdziesiąt ultramaratonów, triathlonów i ultratriathlonów, ustanawiając nowe rekordy tras i regularnie plasując się w pierwszej piątce zawodników na mecie. Czy zwycięstwo okupione cierpieniem, skrajnym wycieńczeniem organizmu, a nawet ucieczką ze szponów śmierci to jeszcze zdrowa rywalizacja czy już brawura? Jedno jest pewne, Goggins pokonywanie własnych granic ma wpisane w DNA” – pisała na łamach Lubimyczytać o autorze Barbara Dorosz. Książka o odnajdywaniu swojej wewnętrznej siły została oceniona przez czytelników 439 razy i może pochwalić się średnią 7,9/10.

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych książek grudnia zamyka literatura popularnonaukowa pt. „Tak działa mózg. Jak dobrze dbać o jego funkcjonowanie”. Autorka, Joanna Podgórska, ma tytuł doktora nauk biologicznych w dyscyplinie biochemia ze specjalnością neurochemia, a na Instagramie śledzi ją blisko 150 tys. osób. Popularność w mediach społecznościowych przeniosła się również na jej wydaną w październiku 2023 roku książkę, która ma 102 oceny i średnią notę 7,7/10.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie Lubimyczytać i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne.

https://lubimyczytac.pl/powrot-na-szczyt-czyli-chlopki-kroluja-sprawdz-trendy-najpopularniejsze-ksiazki-grudnia-2023

 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100.

Podaj dalej
Autor: Ewa Cieślik
Źródło: Lubimyczytać