środa, 2 grudnia 2020

Wraz z początkiem grudnia przyglądamy się trendom, które w listopadzie decydowały o popularności danych tytułów. Wśród TOP10 najczęściej odwiedzanych stron książek w serwisie lubimyczytać.pl znalazło się kilka nowości, pojawiły się też publikacje poruszające tematy, o których w ubiegłych tygodniach zrobiło się głośno.

Zestawienie trendów miesiąca otwiera szeroko reklamowana w Internecie książka, o której informacje znajdziemy między innymi na Facebooku. Odzwierciedlenie tej promocji widoczne jest również w serwisie lubimyczytać.pl, gdzie „Wiele do stracenia” było książką najczęściej odwiedzaną przez internautów. Niewiele mniej osób interesowało się bestsellerem Szczepana Twardocha z 2016 roku.

„Król” nieprzypadkowo znalazł się tak wysoko w listopadowym zestawieniu – serial będący adaptacją powieści miał swoją premierę 6.11. Do tej pory widzowie canal + obejrzeli już pierwsze cztery odcinki produkcji, dzięki czemu poznali przedwojenną Warszawę oraz postać żydowskiego boksera Jakuba Szapiry.

Pierwszą trójkę zamyka książka, która – podobnie jak „Król” – swą popularność zawdzięcza produkcji telewizyjnej. „Gambit królowej” Waltera Tevisa to nowość w zestawieniu; wysoką pozycję zawdzięcza serialowi o tym samym tytule, który w wielu krajach był w rankingu Netflixa najpopularniejszą produkcją dostępną na platformie. W ciągu pierwszych 4 tygodni od premiery „Gambit królowej” został obejrzany przez widzów w 62 mln domów, dzięki czemu stał się najpopularniejszym miniserialem w historii Netflixa.

Na czwartej lokacie znajdziemy najnowszą książkę Szczepana Twardocha. „Pokora” trafiła do księgarń w połowie września i od tego czasu zbiera wysokie noty od czytelników (średnia ocen 7,7 / 10).

Piąta lokata, podobnie jak w zeszłym miesiącu, przypadła „Służącej” Alicji Sinickiej. Przypomnijmy, że z autorką rozmawialiśmy na żywo podczas godzinnego spotkania, które wciąż można obejrzeć na YouTube lubimyczytać.pl. W rozmowie Alicja Sinicka opowiedziała o swojej trylogii thrillerów, których akcja dzieje się w Oławie, w tym o najnowszej książce.

Druga piątkę zestawienia otwiera Paulina Świst z kryminałem „Paprocany”. Tytuł to nazwa jeziora w Tychach, do którego prowadzą tropy śledztwa prowadzonego przez funkcjonariusza Krzysztofa Strzeleckiego.

Siódme miejsce przypadło książce „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie”. Frédéric Martel na ponad 700 stronach punktuje przewiny Kościoła katolickiego. Zainteresowanie internautów tym tytułem można zapewne powiązać z niedawno wyemitowanym w TVN filmem dokumentalnym w reżyserii Marcina Gutowskiego, pod tytułem „Don Stanslao”, który ukazywał nieznane szerzej oblicze kardynała Stanisława Dziwisza.

Związana z sytuacją społeczno-polityczną w Polsce jest również kolejna książka, czyli „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood – dystopijna opowieść o świecie, w którym ograniczane są prawa kobiet, do której nawiązują uczestnicy aktualnych protestów.

Przedostatnią lokatę zestawienia zajmuje Remigiusz Mróz i nowość jego pióra. Akcja powieści rozpoczyna się w Zakopanem – przed wejściem do kaplicy na Wiktorówkach odnaleziono ciało zamordowanej kobiety, a do sprawy powołana zostaje Dominika Wadryś-Hansen. „Halny”, mający premierę 28 października, to już szósta część cyklu z komisarzem Frostem.

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych książek listopada zamyka „27 śmierci Toby’ego Obeda”, reportaż o mniej znanej historii Kanady. Joanna Gierak-Onoszko za tę publikację uhonorowano ważnymi wyróżnieniami i nagrodami literackimi, w tym Nagrodą Nike Czytelników 2020.

Zobaczcie wszystkie trendy listopada lubimyczytać.pl.

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które podstrony książek były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybierają konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. Niekoniecznie najwyżej oceniane, niekoniecznie najszerzej reklamowane, niekoniecznie są to nowości – to są najpopularniejsze książki w danym miesiącu zdaniem internautów.

Podaj dalej
Autor: Lubimyczytac.pl