Wtorek, 7 listopada 2023
Nobel, celebryci i bardzo głośna premiera

W październiku poznaliśmy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – jego nazwisko było na ustach wszystkich interesujących się literaturą. W zestawieniu trendów Lubimyczytać pierwsze miejsce zajmuje jednak nie nowy noblista, a bardzo popularny polski pisarz. Na liście najpopularniejszych książek miesiąca nie brakuje także tytułów związanych ze światem filmów i telewizji, w tym – autobiografii zmarłego niedawno gwiazdora serialu „Przyjaciele”.

 4 września Jakub Żulczyk ogłosił, że ma dla czytelników nową powieść – kontynuację „Ślepnąc od świateł”. „Pisałem ją przez ostatnie dwa lata. Nic Wam nie mówiłem, bo lubię robić niespodzianki”, oznajmił na Facebooku autor. „Jest bardzo długa, bardzo mroczna, epicka i jestem z niej bardzo zadowolony. A nawet trochę dumny. Wierzę, że jest to kontynuacja »Ślepnąc…«, na jaką czekaliście”, dodał. Książka trafiła do księgarń 16 października i od tego czasu została w Lubimyczytać oceniona 143 razy, zyskując mocną notę 7,3/10.

„Mocna, ostra, lepiąca się od brudu i od postaci, których w życiu nie chciałabym spotkać na swojej drodze. Bardzo wciągająca, wszystkie wątki spinają się w całość. Teraz tylko czekać, aż ktoś przeniesie to na srebrny ekran. Panie Żulczyk – winszuję, kawał dobrej roboty!” – pisze w swej opinii użytkowniczka Gosia.

O Jakubie Żulczyku jest w ostatnich tygodniach głośno nie tylko za sprawą nowej książki. Na podstawie jego „Informacji zwrotnej”, wydanej w maju 2021 roku, już niebawem na Netfliksie zadebiutuje serial z Arkadiuszem Jakubikiem w roli głównej.

Drugie miejsce wśród najpopularniejszych książek miesiąca zajmuje Jon Fosse, pochodzący z Norwegii laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ogłoszony 5 października. Akademia Szwedzka nagrodziła go „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”. Pierwszy i drugi tom opus magnum Fossego – „Septologii” – ukazał się po polsku 21 września 2023 roku. „Drugie imię. Septologia I–II” wydano nakładem wydawnictwa ArtRage.

„Fosse jest spadkobiercą europejskiego modernizmu – mówił polski wydawca noblisty, Krzysztof Cieślik z ArtRage. – „Septologia” na pewno wymaga skupienia od czytelnika, ale to nie jest rzecz z gatunku aczytalnych. Przeciwnie, po prostu trzeba mieć trochę czasu i dać się porwać jego frazie w pięknym przekładzie Iwony Zimnickiej”.

ArtRage to niewielkie, niszowe wydawnictwo, które wcześniej borykało się z problemami finansowymi. W przypadku Fossego, jak podkreślał Krzysztof Cieślik, „uznali, że warto zaryzykować”. „Dla nas to było i będzie duże przedsięwzięcie. Nie stać nas na duże zaliczki, a oczywiście nominacja do Bookera podwyższa cenę. Ale kariera Jona jako prozaika nabrała tempa w świecie anglojęzycznym i to nas też bardzo zachęciło. Oczywiście stał za tym pewien idealizm. Od początku chcieliśmy przybliżać polskim czytelnikom to, co ważne w literaturze światowej. Ale jak widać, były też argumenty jakoś tam komercyjne”.

W sobotę, 28 października, zmarł Matthew Perry – utalentowany aktor, odtwórca roli Chandlera Binga w święcącym triumfy serialu „Przyjaciele”. Perry, wcielając się w jednego z tytułowych mieszkańców Manhattanu, zapisał się w popkulturze jako postać niezwykle błyskotliwa i sarkastyczna, a jednocześnie obciążona wieloma kompleksami. Chandler przywdziewał maski podobnie jak Matthew Perry. Aktor przez dekady zmagał się z uzależnieniami od opioidów, alkoholu i narkotyków, o czym pisał w autobiografii „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz” (wydawnictwo W.A.B.). Publikacja, wydana niemal równo rok temu, w Lubimyczytać zebrała 1275 ocen i średnią 7,1/10.

„Szczera, okraszona (a jakże) poczuciem humoru, ale przede wszystkim dramatyczna opowieść o życiu z poczuciem odrzucenia, o lęku przed samotnością, a także o drodze do autodestrukcji już od najmłodszych lat” – pisze użytkowniczka Kas74. „Z jednej strony mamy tutaj naprawdę mocną, dosyć przygnębiającą lekturę, pełną cierpienia, a z drugiej strony czuć doskonale »chandlerowskie« poczucie humoru, które pozwala niekiedy unieść kącik ust do uśmiechu. Najbardziej jednak czuć płynącą ze słów Matthew, przenikającą czytelnika na wskroś samotność” – dodaje Atramentowa Przystań.

Poza pierwszą trójkę wypadła książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak (wydawnictwo Marginesy). To literatura faktu oceniona w Lubimyczytać już 2920 razy z wysoką średnią 8,1/10. „Chłopki” od czasu swojej majowej premiery wciąż obecne są wysoko w zestawieniu top 100. W październiku podano, że nakład książki przekroczył 150 tys. egzemplarzy.

„Chłopki” to kompletna, wielowymiarowa, poruszająca, życiowa, mądra i dopracowana opowieść o kobietach, które mogłyby pochodzić z rodu każdego z nas. Ten niezwykły reportaż liczy prawie 500 stron i zdaje się poruszać każdą kwestię, jaka mogłaby zaprzątać nasze myśli w tym temacie – pisze w wyróżnionej opinii użytkowniczka rudarecenzuje.

Z ósmego na piąte miejsce wskoczyła powieść „Fourth Wing. Czwarte Skrzydło”. To tom, którym Rebecca Yarros rozpoczęła cykl „Empireum”. Ta powieść z elementami fantasy skierowana jest do młodszego czytelnika. Historia o elitarnej wojskowej uczelni, szkolącej smoczych jeźdźców, zawiera w sobie motyw rywalizacji oraz wątek romantyczny. Książka otrzymała 940 ocen i średnią 8,4/10.

Spadek na szóstą pozycję zalicza „Dewajtis” – powieść, która otwierała zestawienie top 100 w ubiegłym miesiącu. Dzieło Marii Rodziewiczówny zostało przeniesione na mały ekran i 17 września zadebiutowało w TVP1 w formie serialu kostiumowego. W głównych rolach widzowie oglądają Karola Dziubę, Małgorzatę Pieczyńską, Michalinę Olszańską i Marię Pakulnis.

Napisana w 1889 roku powieść opisuje losy społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe.

Kolejna nowość w pierwszej dziesiątce zestawienia to książka Remigiusza Mroza – autora, którego polskim czytelnikom nie trzeba przedstawiać. „Światła w popiołach” to piąty tom cyklu z Sewerynem Zaorskim (wydawnictwo Filia). W tej części sporo miejsca pozostawiono na opis uczuć, jakie bohatera łączą z Kają Burzyńską. Nie brakuje także mrocznej tajemnicy z przeszłości – tym razem chodzi o pożar, w którego wyniku przed laty zginęło dwoje nastolatków.

Martin Scorsese, amerykański reżyser, autor „Wilka z Wall Street” i „Wyspy tajemnic”, ponownie opierając się na książkowym pierwowzorze, przyciąga do kin tłumy widzów. David Grann za „Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI” (wydawnictwo W.A.B.) zyskał nominację do prestiżowej National Book Award oraz wygrał nagrodę imienia Edgara Allana Poe za najlepszą książkę z gatunku true crime. Co ciekawe, nowa publikacja Granna – „The Wager: A Tale of Shipwreck, Mutiny, and Murder”, która ukazała się w Stanach Zjednoczonych w kwietniu 2023 roku – również zostanie przeniesiona na wielki ekran przez Martina Scorsese, a w głównej roli widzowie ponownie zobaczą Leonarda DiCaprio. Będzie to osadzona w latach 40. XVIII wieku opowieść o załodze brytyjskiego okrętu wojennego, który rozbija się na wyspie u wybrzeży Patagonii, zmuszając tym samym marynarzy do bezlitosnej walki o życie.

Spadek z piątego na dziewiąte miejsce notuje Camilla Läckberg, która w 11. tomie wraca do swojej słynnej „Sagi o Fjällbace”. „Kukułcze jajo” to kryminał o dwóch morderstwach – uznanego fotografa i sławnego pisarza – których zagadkę muszą rozwiązać Patrik Hedström z komisariatu Tanumshede oraz Erica Falck. Powieści wystawiono 664 ocen ze średnią 7,2/10.

„Kukułcze jajo” to historia kilku osób zgromadzonych wokół Szwedzkiej Akademii Nauk, dziejąca się na dwóch płaszczyznach czasowych, współczesnej i tej w 1980 r. Zabójstwo wśród elit wstrząsa ich światem, ponieważ ktoś bliski jest tu winny. Dwa obrazy, „Niewinność” oraz „Wina”, definiują każde ze zdarzeń, a przy tym będą czynnikiem demaskującym. Autorka zgrabnie przemyka pomiędzy intrygami, pozwalając swojej bohaterce znów krok po kroku odkrywać mroki ludzkiej duszy. Duszny klimat szwedzkiej prowincji pozostawia swą notkę niepokoju. Nie mogłam się oderwać – pisze użytkowniczka Ewelina Kasiuba.

Pierwszą dziesiątkę zamyka autobiografia Britney Spears (wydawnictwo W.A.B.). „Kobieta, którą jestem” ukazuje się jednocześnie w Polsce i na zagranicznych rynkach. Na kartach książki piosenkarka rozlicza się ze swoją przeszłością, opowiadając między innymi o problemach osobistych oraz okresie ubezwłasnowolnienia i kurateli sprawowanej przez jej ojca.

Podaj dalej
Źródło: Lubimyczytać