Poniedziałek, 24 października 2022
Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim uruchomiło kolejną edycję konkursu na Młodzieżowe Słowo Roku.

Podobnie jak w zeszłym roku, plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku odbędzie się w dwóch etapach.

Do 8 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie Jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń i 15 listopada zaprezentuje finałową dwudziestkę słów.

Wraz z publikacją finałowej listy na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem głosujących zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Ten etap plebiscytu zakończy się o północy 30 listopada.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu Jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo i przyzna Nagrodę Jury oraz dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się na początku grudnia. Informacje szczegółowe na temat zasad udziału w plebiscycie i przebiegu konkursu znajdują się w regulaminie dostępnym na stronie Słownika Języka Polskiego PWN >>

Młodzieżowe Słowo Roku to organizowany od 2016 roku plebiscyt, którego celem jest popularyzowanie języka młodzieżowego. Rok temu internauci zgłosili do rywalizacji ponad 10 tysięcy propozycji, wśród których znalazło się 2 457 różnych słów i wyrażeń. D finału przeszły m.in. baza, boomer, foliarz, IMO czy gituwa. Ostateczne tytuł Młodzieżowego Słowa Roku przyznano słowu “śpiulkolot”, oznaczającemu miejsce do spania.
Podaj dalej
Autor: W