środa, 13 marca 2019
Zaproszenie do Przystanku Historia
Przystanek Historia, wydawnictwo Rosikon Press oraz dzieci autorki zapraszają na prezentację książki Elżbiety Lubomirskiej-Stadnickiej zatytułowanej „Na krawędzi epok”, jaka odbędzie się w piątek 22 marca o godz. 17.30 w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Gościem specjalnym będzie dr hab. Paweł Skibiński, spotkanie będzie prowadzić Marcin K. Schirmer, prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, a wnuczka autorki Taida Meredith przeczyta fragmenty książki. Jak informuje wydawca, Elżbieta Stadnicka, z domu Lubomirska, żyła w trzech epokach: międzywojennej, wojennej i powojennej, a także w dwóch krajach: Polsce i we Francji. Jej pamiętnik doskonale ilustruje nastroje, życie codzienne oraz stosunki społeczne zarówno na ziemiach polskich, jak i na emigracji. Dzieje Polski w XX wieku pełne są historii nieopowiedzianych. Przez to wielu naszych bohaterów pozostaje nieznanych, a pamięć o nich umiera wraz ze śmiercią ostatnich świadków. Dlatego warto ocalić od zapomnienia tych naszych rodaków, którzy zwycięsko przeszli czas najtrudniejszej próby. Do takich osób z pewnością należy Elżbieta Lubomirska-Stadnicka, której życiorys mógłby posłużyć jako scenariusz wielu filmów fabularnych. Elżbieta z ks. Lubomirskich Józefowa hr. Stadnicka urodziła się 17 października 1922 roku w Kruszynie jako najstarsza córka ks. Władysława Stefana i Róży z hr. Broel-Platerów. W czasie II wojny światowej służyła w szeregach AK na terenie Inspektoratu Sądeckiego (jako kurierka i łączniczka pod pseudonimem „Wilga”) w oddziałach partyzanckich placówki ZWZ-AK, utworzonej przez jej przyszłego męża, Józefa Stadnickiego w Nawojowej. Brała czynny udział …
Wyświetlono 25% materiału - 232 słów. Całość materiału zawiera 929 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się