Czwartek, 22 czerwca 2023
W programie wykład Timothy'ego Snydera

Od 22 do 25 czerwca w Kijowie odbywa się Międzynarodowy Festiwal „Książkowy Arsenał”.

Na trzech scenach odbędzie się około 50 wydarzeń, w tym spotkania z ulubionymi autorami, spotkania dla dzieci i młodzieży, spektakle i wydarzenia branżowe.

W wydarzeniu bierze udział także Instytut Polski w Kijowie.

W programie „profesjonalnym” odbędą się m.in. dyskusje na temat sytuacji niezależnych księgarń, polityki państwa w wydawaniu książek, możliwości współpracy międzynarodowej, „stabilnych modelach w branży wydawniczej”, komiksach i plakatach.

Ważne miejsce zajmie ukraińska literatura dziecięca: wyzwania, straty i sukcesy w kraju i za granicą, perspektywy w czasie wojny.

Zaplanowano wykład online Timothy’ego Snydera „Dlaczego wolność jest ważniejsza niż wszystko”.

Na scenach Festiwalu zabrzmią głosy ukraińskich i międzynarodowych gości: pisarzy, poetów, wydawców, projektantów, ilustratorów, dziennikarzy, polityków, działaczy praw człowieka, reżyserów, muzyków.

Z publicznością spotkają się m.in.: Irena Karp, Pavlo Hazan, Ostap Slivinsky, Vitaliy Portnikov, Dmitry Kuleba, Alexandra Koval, Olya Rusina, Ilona Zamotsna, Alexandra Matviychuk, Peter Pomerantsev, Wayne Jordash, Ektor Abad Fasiolinse, Ivan Krastev, Daiva Chepauskyte, Peter Kraus von Kleff, Radovan Au.

Wśród dyskutowanych tematów znajdą się: „My jesteśmy państwem”, „Wspólne działanie: jak wygląda ukraiński ruch oporu”, „Jakie zbrodnie popełnia Rosja?”, „Demokracja i wojna”, „Jak Ukraina zmieni świat?”, „Przyszłość i przeszłość Ukrainy oczami pisarzy science fiction”.

Festiwalowi towarzyszy wystawa ukraińskich i izraelskich ilustracji książkowych.

Organizowany od 2011 roku Książkowy Arsenał w Kijowie w Arsenale Misteckim, narodowym kompleksie sztuki i kultury, jest najważniejszą imprezą literacką w Ukrainie. W 2019 roku zdobył Nagrodę The London Book Fair International Excellence Awards.

„Trzy dni zamiast pięciu, trzy sceny z około 50 wydarzeniami, ograniczoną przestrzenią i liczbą stoisk – tegoroczny festiwal będzie specjalną edycją wojenną, ale ma się odbyć!” – tłumaczy dyrektor festiwalu Julia Kozlowiec w rozmowie z serwisem Publishing Perspectives. „Festiwal się odbędzie, wbrew wszelkim przeciwnościom” – dodaje.

Dla bezpieczeństwa uczestników w Arsenale Misteckim dostępny jest schron wyposażony dzięki wsparciu Międzynarodowej Fundacji Odrodzenia.

„Od czasu inwazji rosyjskiej Arsenał Mistecki nieustannie stara się wspierać swoich odbiorców: zwiedzających, czytelników, artystów i pracowników kultury. Potrzebujemy Książkowego Arsenału w tym roku bardziej niż kiedykolwiek. Festiwal ma nas wspierać, wzmacniać naszą odporność, być inspiracją. Dlatego dziś ogłaszamy datę dorocznego festiwalu i zrobimy wszystko, by stworzyć wygodną i bezpieczną przestrzeń do spotkań, a także platformę do nadania sensu naszym doświadczeniom. Będziemy niestrudzenie pracować, żeby to się stało – by to było miejsce spotkań książek, czytelników i autorów, być może najważniejsze na Ukrainie” – komentuje Olesia Ostrowska-Liuta, dyrektor generalny Arsenału Misteckiego.

Podstawowa struktura wydarzenia pozostaje niezmieniona: program wydarzeń festiwalu oraz targi książki wraz z poszczególnymi sekcjami tematycznymi.

Sprzedaż książek na festiwalu będzie obsługiwana nie przez wydawnictwa, ale przez lokalne kijowskie księgarnie:

Księgarnia Sens będzie zarządzać działem Literatura faktu,
Księgarnia Book Lion będzie zarządzać działem Fikcja,
Księgarnia Zakapelok będzie prowadzić działy Książki dla Dzieci oraz Komiksy i Powieści Graficzne.

Międzynarodowy Festiwal Książkowy Arsenał odbył się po raz pierwszy w 2021 roku. Od tego czasu festiwal odwiedziło prawie pół tysiąca znanych międzynarodowych autorów z ponad 35 krajów. Co roku na targach swoje publikacje prezentuje około 200 ukraińskich wydawców. Wśród zaproszonych kuratorów tematu przewodniego i programów specjalnych Festiwalu w poprzednich latach byli Oksana Zabużko, Serhij Żadan, Andriej Kurkow, Lubow Morozowa, Ałła Zahaikevych i inni.

W 2021 roku na zaproszenie Instytutu Książki działającego we współpracy z Instytutem Polskim w Kijowie w festiwalu wziął udział Tomasz Grzywaczewski, promujący ukraiński przekład swojej reporterskiej książki „Granice marzeń. O państwach nieuznawanych” (tłum. Natalia Tkaczyk).

Program Festiwalu dostępny jest na stronie: https://book.artarsenal.in.ua/

Podaj dalej
Autor: ET