Wtorek, 19 lipca 2022
Sądy własności intelektualnej i nowy numer kwartalnika

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Autorów i Wydawców Copyright Polska odbyło się 21 czerwca w Warszawie. Porządek obrad obejmował obowiązkowe elementy zwyczajnego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia zgodnie z ustawą o zbiorowym zarządzaniu, a także m. in. przyjęcie regulaminu dystrybucji środków inkasowanych od zagranicznych organizacji zbiorowego zarządzania, niebędących opłatami analogicznymi do polskich opłat reprograficznych z art. 20 i 201  Ustawy o prawie autorskim.

SAiW Copyright Polska kontynuuje prowadzenie przed sądami własności intelektualnej sprawy związane z dochodzeniem opłat od urządzeń reprograficznych, czystych nośników oraz od przedsiębiorców prowadzących punkty ksero. Postępowania wszczęte bezpośrednio po organizacyjnym wyodrębnieniu sądów własności intelektualnej zakończyły się już prawomocnie w pierwszej instancji. Obecnie trwają postępowania zapoczątkowane pod koniec 2021 roku. Szczególnie istotne jest sprawne ich rozpoznanie w drugiej instancji.

W tym zakresie Stowarzyszenie ma dobre doświadczenia zwłaszcza w apelacji poznańskiej. Z kolei ugodowe rozwiązania, z wykorzystaniem mediacji, zastosowano z powodzeniem w apelacji gdańskiej. Nadal obserwuje się, że sądy własności intelektualnej co do zasady szybciej rozpatrują tego rodzaju sprawy niż miało to miejsce wcześniej, przed wyodrębnieniem specjalistycznego pionu sądownictwa.

Ukazał się też numer 2/2022 „Kwartalnika Copyright Polska”, który – podobnie jak numery wcześniejsze – jest dostępny na stronie Stowarzyszenia: oraz na platformie Publio, z której można je bezpłatnie pobrać: https://www.publio.pl/copyright-polska,p1138292.html

 

[na zdjęciu: Walne Zgromadzenie Członków SaiW Copyright Polska. Od lewej: Zbigniew Żbikowski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Zbigniew Czerwiński, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia, oraz Barbara Jóźwiak, prezes zarządu Stowarzyszenia]

Podaj dalej
Autor: (pd), fot. pd