Wtorek, 11 czerwca 2024
"Niech dorośli, zanim zaczną jakąkolwiek awanturę, pomyślą o tym, że od nich zależy życie dziecka"

Wanda Traczyk-Stawska 10 czerwca w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 115 im. Wandy Turowskiej na warszawskiej Sadybie została uhonorowana Orderem Uśmiechu.

Wniosek, by uhonorować psycholożkę i działaczkę społeczną, bohaterkę powstania warszawskiego pseudonim “Pączek”, zgłosił 16-letni Paweł Mrozek z Akcji Uczniowskiej i Sejmu Dzieci i Młodzieży.

“Przede wszystkim dziękuję tym, którzy pamiętali, że dla nas dorosłych, starych i nieco młodszych obywateli, największym skarbem jaki mamy jesteście wy, dzieci. To wy będziecie po nad rządzić tym krajem, to wy będziecie dbać o jego bezpieczeństwo i jego rozwój. Od was będzie zależało, czy ludzie w Polsce będą szczęśliwie żyli, w pokoju i dobrobycie, czy też będą biedni i stale będą bać się wojny. Bo nie ma gorszego wydarzenia dla młodzieży, dla dzieci niż wojna. Przeżyłam ten czas, dlatego mogę powiedzieć, że wolny kraj jest najważniejszą częścią naszego życia. To wolny kraj, gdzie możemy się rozwijać, gdzie możemy mówić po polsku, gdzie możemy śpiewać, gdzie możemy się cieszyć, gdzie możemy się przyjaźnić, a co najważniejsze uczyć” – powiedziała w trakcie uroczystości Wanda Traczyk-Stawska.

Zaapelowała: “Niech dorośli, zanim zaczną jakąkolwiek awanturę, pomyślą o tym, że od nich zależy życie dziecka. Żaden naród nie ma większego skarbu niż dzieci”.

Bohaterka powstania warszawskiego  dzieli się nie tylko swoimi wspomnieniami, ale też komentuje obecną sytuację w wywiadzie rzece pt.„Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej, żołnierza powstania warszawskiego” (W.A.B.).

Order Uśmiechu jest międzynarodowym odznaczeniem wręczanym od 1968 roku za działania przynoszące radość dzieciom. Ma formę medalu przedstawiającego uśmiechnięte słońce. Na pomysł jego nadawania wpadła redakcja „Kuriera Polskiego”. W 1979 roku sekretarz generalny ONZ Kurt Waldheim nadał Orderowi Uśmiechu rangę międzynarodową. Taki charakter zyskała też jego kapituła. Zasiadają w niej nie tylko Polacy, ale też przedstawiciele m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Ukrainy, Białorusi, Izraela, Kanady, Stanów Zjednoczonych, Tunezji i Japonii.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Gazeta Wyborcza