Poniedziałek, 9 października 2023
Większa powierzchnia i limity wejść na Targi

Organizatorzy 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, które odbędą się od 26 do 29 października w EXPO Kraków zapowiadają, że Targi znów zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju. Zwiedzający będą mieli możliwość udziału w licznych spotkaniach, prelekcjach oraz dyskusjach, spotkać się z ulubionymi pisarzami, zdobyć autografy i powiększyć swoje domowe biblioteczki o nowe tytuły.

Mottem tegorocznej edycji, przypadającej w obchody 100. rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej będzie cytat z jej utworu „Urodziny”: „Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata”. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie są miejscem spotkań z literaturą z różnych stron świata, przestrzenią dla dialogu międzykulturowego i międzypokoleniowego, platformą wymiany pomysłów, myśli, doświadczeń i poglądów. Dlatego również w tym roku, pod koniec października na targach spotkają się ludzie z różnych środowisk, miast, krajów, w różnym wieku, których łączy jedno – wspólna pasja, jaką jest miłość do literatury. Tegorocznej edycji targów towarzyszą również ważne dla polskiego rynku wydawniczego jubileusze takie jak 10-lecie przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO oraz 15. edycja Festiwalu Conrada.

Udział w wydarzeniu zapowiedziało już ponad 350 wystawców, przygotowując swoje premiery właśnie na targi. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe to zapowiedź tego, na co wszyscy czekają. Organizatorzy zapraszają na spotkania, które będą się odbywać m.in. w ramach Festiwalu Literatury Kobiecej, Young Adult, Spotkań z Fantastyką, Festiwalu Literatury Górskiej i Podróżniczej, Spotkań z Non-fiction oraz Festiwalu Mroczne Historie. W tym roku powraca również dobrze znana akcja „Książka za książkę”, wspierająca małopolskie biblioteki. Odwiedzających targi zachęca się do przynoszenia swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów.

Organizatorzy zapraszają też osoby, które nie będą mogły uczestniczyć, do śledzenia targowych wydarzeń i spotkań z autorami na Wirtualnej Platformie Targów (www.targi.krakow.pl), gdzie w weekend targowy działać będzie również Telewizja Targowa. Po raz kolejny znani i lubiani dziennikarze książkowi – Małgorzata Bugaj, Justyna Dżbik-Kluge, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik – gościć będą znakomitych pisarzy i przedstawicieli literackiego świata. Poruszą ze swoimi rozmówcami najważniejsze tematy związane z rynkiem wydawniczym, porozmawiają o trendach, oraz zaprezentują bestsellery i premiery książkowe.

W trakcie tegorocznej edycji nie zabraknie innych ważnych wydarzeń dla polskiego rynku książki takich jak Gala Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza, Nagroda Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych „Gaudeamus”, wręczenie Nagrody „Złoty Pocisk”, rozstrzygnięcie plebiscytu Planszowej Gry Roku 2022 czy konkursu na „Najlepsze Wydawnictwa o Górach”.

Organizatorzy zapraszają bibliotekarzy, księgarzy, ilustratorów, tłumaczy i inne osoby związane zawodowo z rynkiem wydawniczym i branżą poligraficzną do udziału w spotkaniach branżowych, gdyż Targi są idealnym miejscem spotkań, podczas których uczestnicy mogą wymieniać się doświadczeniami, zgłębiać tajniki dotyczące procesu wydawniczego, promocji i sprzedaży książek. Z roku na rok program branżowy Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie rozrasta się, zapewniając interesujące treści dla wszystkich przedstawicieli branży księgarsko-wydawniczej.

Podczas tegorocznej edycji odwiedzający będą mogli wziąć udział w spotkaniach i szkoleniach organizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Bibliotekę Narodową, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Rynek Zabawek. Czwartek i piątek wypełnią również nowe wydarzenia takie jak Strefa Agentów Literackich, która zgromadzi agentów z Polski i zza granicy, kolejna edycja Word2Picture – przedsięwzięcia łączącego rynek wydawniczy z branżą filmową, czy dobrze znany Ranking Polskich Drukarni Dziełowych i Konkurs edytorski Edycja.

26. edycja targów niesie ze sobą również wiele zmian organizacyjnych, które mają na celu poprawę komfortu wszystkich uczestników tego literackiego wydarzenia. Najważniejszą jest znaczne powiększenie przestrzeni targowej. Specjalnie na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie zostanie wybudowana dodatkowa Hala Namiotowa Karpaty o powierzchni 3 tys. m kw., w której autorzy będą podpisywać książki.

Bezpłatne wejścia dla seniorów 65+, dla osób posiadających Ogólnopolską Kartę Seniora, dla dzieci do lat 7, dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów oraz zniżki dla uczniów i studentów, dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny i Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+, bilety rodzinne i karnety 4-dniowe to rozwiązania, które sprawdziły się w latach ubiegłych i zostaną również utrzymane w 2023 roku.

W tym roku zostaną wprowadzone limity wejść na targi. W połowie września zostanie uruchomiona sprzedaż biletów online. Ceny biletów w czwartek i piątek będą niższe.

Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz biletów zakupionych w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu na teren obiektu dla bezpieczeństwa będzie miała miejsce kontrola osób i wnoszonych przedmiotów. Dodatkowo dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w sobotę i niedzielę zostanie uruchomione osobne wejście.

Możliwość wyjścia i powrotu na targi to kolejna ważna zmiana organizacyjna tegorocznego wydarzenia. Przy wyjściu wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony chęć powrotu, by otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.

Kolejnym udogodnieniem dla odwiedzających będzie zlokalizowany na terenie targów Punkt Wysyłki Książek. Odwiedzający już nie będą musieli zastanawiać się nad transportem zakupionych książek. Wystarczy skorzystać z usługi i książki zostaną dostarczone pod wskazany adres.

Organizatorzy przypominają, że obiekt EXPO Kraków jest największym w Małopolsce obiektem wystawienniczym o powierzchni płaskiej – klimatyzowanym, posiadającym nowoczesny system wentylacji i wymiany powietrza – przystosowanym do organizowania wydarzeń targowych. W tym roku zostaną wprowadzone kolejne zmiany mające na celu poprawę komfortu odwiedzających, poprzez zmniejszenie emisji ciepła za pomocą wymiany oświetlenia stoisk na ledowe.

Tegoroczna edycja targów jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w dniach 26-29 października 2023 roku w godzinach 10:00–17:00 w czwartek i niedzielę oraz 10:00–19:00 w piątek i sobotę. EXPO Kraków jest bardzo dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta. Na terenie obiektu znajduje się płatny parking, jednak organizatorzy zachęcają do skorzystania z komunikacji miejskiej. Dodatkowo do dyspozycji zwiedzających udostępniona zostanie stacja rowerowa i parking dla hulajnóg.

Lista Wystawców znajduje się TUTAJ
Plan Targów znajduje się TUTAJ.

Więcej informacji dla odwiedzających znajduje się na stronie www.ksiazka.krakow.pl

 

 

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto: Targi Kraków