Poniedziałek, 29 maja 2023
Ponad 110 tys. osób pod Pałacem Kultury i Nauki

Gościem Honorowych przyszłorocznych Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie będą Włochy.

Jacek Oryl, dyrektor targów, potwierdził podczas briefingu prasowego termin kolejnych targów: 23-26 maja.

Przyszłoroczne Międzynarodowe Targi Książki odbędą się w tym samym miejscu co tegoroczna edycja – zagospodarowana będzie przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki, szczególnie od strony Kinoteki, a także wnętrza Pałacu.

W 2024 roku część wydarzeń odbywać się będzie także w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które zostać oddane do użytku jeszcze w tym roku.

Jak poinformował Jacek Oryl, tegoroczna edycja przyciągnęła ponad 110 tys. odwiedzających.

Z uwagi na atrakcyjność miejsca zdecydowano, że już tegoroczne Jesienne Targi Książki (1-3 września) zostaną przeniesione z Arkad Kubickiego właśnie przed Pałac Kultury i Nauki.

– Bardzo sprawdziła się część targów od strony Kinoteki, czyli od strony Alei Jerozolimskich. Mieliśmy też przez wszystkie dni dobrą pogodę, pomimo niepokojących prognoz. Były cztery dni bez kropli deszczu i nie było za ciepło. Wiedziałem, że jak trafimy na dobrą pogodę, to musi być sukces! – przekazał Bibliotece Analiz Jacek Oryl, dyrektor Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie tuż po zakończeniu imprezy.

I dodał: – Duże wrażenie robiła obecność młodzieży, która była na targach wszędzie, nie tylko w kolejkach do swoich ulubionych autorek. Młode dziewczyny przychodzą tłumnie na Targi, ale nie są klientkami innych wystawców. Przychodzą w konkretnym celu i do swoich konkretnych autorek-idolek. Dlatego uważam, że nie jest to ta fajna frekwencja, którą organizatorzy mogą się chwalić, tylko raczej kłopotliwa, bo trzeba zapewnić bezpieczeństwo. Dla organizatorów wszystkich imprez targowych jest to bardziej kłopot niż zaleta. Organizatorzy imprez nastawionych jedynie na zysk, gdzie wejście jest biletowane, tylko zacierają ręce, widząc takie tłumy. Dla organizatorów bardziej ambitnych imprez, którzy „szeroką garścią zagarniają” wszystkich wydawców, to zjawisko jest kłopotem i kosztem. Ale oczywiście jest to przyjemne, że młodzież interesuje się książkami.

Więcej w najbliższym numerze dwutygodnika “Biblioteka Analiz”.

 

Podaj dalej
Autor: ET, PD