środa, 17 kwietnia 2024
Spotkanie autorskie w Koszalinie

Koszalińska Biblioteka Publiczna zaprasza na spotkanie autorskie z Wojciechem Orlińskim – dziennikarzem, pisarzem i belfrem, jakie odbędzie się w piątek 26 kwietnia o godz. 17. w sali kinowej Biblioteki przy placu Polonii 1. Spotkanie będzie częścią Nieziemskiej Nocy w Bibliotece.

Wojciech Orliński (ur. 1969) w latach 1997-2021 pracował w „Gazecie Wyborczej”, a od 2007 roku współpracował z jej reporterskim magazynem „Duży Format”, do którego wrócił z felietonami w grudniu 2020 roku. W lutym 2021 roku odszedł z „Gazety Wyborczej” i podjął pracę jako nauczyciel chemii.

W „Dużym Formacie” z 15 kwietnia zamieścił pożegnalny felieton zatytułowany „Sztuka rozstania, czyli felieton o złocie”, gdzie napisał „wspomnę Maćka Nowaka, który ćwierć wieku temu wymyślił mnie jako stałego felietonistę działu kultury”, a dalej „mój felieton przez te lata ‘pojawiał się i znikał’. Przez pewien czas pisałem go dla gazety telewizyjnej (dzięki przychylności Izabeli Wierzbickiej), a wreszcie w 2007 roku przeniosłem się do ‘Dużego formatu’, który wtedy nazywał się ‘Magazyn’”.

Jest autorem wielu książek podróżniczych, fantastycznych i publicystycznych, w tym encyklopedycznego przewodnika po twórczości Stanisława Lema „Co to są ‘sepulki’? Wszystko o Lemie”, biografii „Lem. Życie nie z tej ziemi”, a także „Lem w PRL-u” i scenariusza do poświęconego Stanisławowi Lemowi filmu dokumentalnego Borysa Lankosza „Autor Solaris”. Napisał też biografię Paula Barana zatytułowaną „Człowiek, który wymyślił internet”, a także książki „Kopernik. Rewolucje”, za którą otrzymał Górnośląską Nagrodę Literacką „Juliusz” dla najlepszej polskiej biografii. Od sierpnia 2006 roku prowadzi blog Ekskursje w dyskursie (ekskursje.pl).

W ostatnim felietonie w „Dużym Formacie” zwierzył się: „przez jakiś czas nadal będę pisać książki. W ich pisaniu najprzyjemniejszy aspekt to spotkania autorskie – samo pisanie to koszmar, ale jak to się już ma z głowy, to całkiem miło jest opowiadać o książce, której już nie trzeba pisać”.

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Koszalińska Biblioteka Publiczna