Piątek, 15 marca 2024

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego​ przyznał dotacje w ramach programu „Czasopisma”. Łączny budżet na ten rok wyniósł 3,7 mln zł (kwota większa o 1 mln zł w porównaniu do roku ubiegłego). Wsparcie otrzymało 79 tytułów.

–  W pierwszej kolejności pieniądze z programu powinny wpływać do czasopism, które zajmują się kulturą i sztuką. To jest tak oczywiste, że nie wymaga komentarza – powiedział minister Bartłomiej Sienkiewicz podczas konferencji prasowej. – Te czasopisma, która potrafią trzymać poziom wydawniczy, merytoryczny, są i będą wspierane. I dodał: – Staraliśmy się tak zrównoważyć ten program, aby odzwierciedlał całe spektrum opinii publicznej w Polsce. Co tu dużo mówić, nawet obozów polityczno-ideowych, tak aby można było w tym wykazie znaleźć instytucje czasopisma środowiska z różnych stron, które razem budują całe spektrum debaty publicznej w Polsce.

Wsparcie otrzymały m.in. takie czasopisma jak: „Arcana”, „Pismo”, „Przekrój” „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, „Kwartalnik Literacki Wyspa”, „Karta”, „Kronos. Metafizyka Kultura Religia”, „Napis”, „Śląsk”, „Kino”, „Przegląd Polityczny”, „Nowa Europa Wschodnia”, „Fraza”, „Dwutygodnik”, „Przegląd Historyczny”, „Tekstualia”, „Znak”, „Notatnik Teatralny”, „Rita Baum”, „Stolica”, „CzasKultury.pl”, „Komiks i My” i „Guliwer” oraz „Poradnik Bibliotekarza”.

Wyniki naboru: https://www.gov.pl/web/kultura/wyniki-naboru-czasopisma-2024

Strategicznym celem programu „Czasopisma” jest wspieranie najbardziej znaczących ogólnopolskich czasopism kulturalnych i naukowych (w zakresie nauk humanistycznych). Podstawowe znaczenie dla realizacji tego celu ma wsparcie dla tytułów o profilu artystycznym, literackim i naukowym, prezentujących różne dziedziny twórczości oraz rozwijających wokół nich dyskurs krytyczny. Celem programu jest zarówno wspieranie czasopism o wieloletnim dorobku i ugruntowanej pozycji, jak i tych, które uzyskały status opiniotwórczych w ostatnich latach.

Podaj dalej