Wtorek, 18 lipca 2023
Edycja niemiecka – literatura i historyczne związki

Za miesiąc odbędzie się kolejna edycja Literackiego Sopotu, jednego z najważniejszych festiwali w kraju.

– Jesteśmy już gotowi! Miesiąc temu ogłosiliśmy program Literackiego Sopotu, który odbędzie się w dniach 17-20 sierpnia, przy tym również w nowych lokalizacjach. Swoje przestrzenie udostępni Goyki 3 Art Inkubator, który jest producentem festiwalu. Będzie też dużo spotkań w parku, jaki otacza ten budynek. Myślę, że tegoroczna edycja będzie bardzo ciekawa, bo to jest edycja z niemiecką literaturą, ale chcemy też podjąć kilka tematów, które dotyczą naszej wspólnej historii, tym bardziej, że jesteśmy na Pomorzu i mamy wiele wspólnych relacji. Nasz budynek Art Inkubatora jest żywym świadectwem dziedzictwa niemieckiego, a teraz już polskiego. Tak można inteligentnie połączyć przeszłość ze współczesnością – przekazała Bibliotece Analiz Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka Goyki 3 Art Inkubator.

Goyki 3 Art Inkubator jest nową samorządową instytucją kultury w Sopocie. Jej podstawowym zadaniem jest prowadzenie działań mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury, edukacja kulturalna i wsparcie środowisk twórczych. Jak czytamy na stronie tej instytucji, Art Inkubator zajmuje się budowaniem sieci współpracy środowisk krajowych i zagranicznych, organizacją rezydencji artystycznych oraz programów pracy twórczej. Zajmuje się dokumentowaniem zjawisk towarzyszących życiu kulturalnemu oraz popularyzacją kultury i historii miasta Sopotu. Art Inkubator ma służyć twórcom jako miejsce pracy, miejsce spotkań, ale też miejsce nabywania nowych umiejętności. Wśród oferowanych działań znajdują się: spotkania z gośćmi ze świata, z tutorami, myślicielami, aktywistami, których Art Inkubator zaprasza w swoje progi.

Goyki 3 Art Inkubator ma swoją siedzibę w zabytkowej willi Jünckego przy ul. Jakuba Goyki 3 w Sopocie. W historycznym pałacyku z 1894 roku z wieżą widokową (dostępną dla zwiedzających), mieszczą się pracownie artystyczne, pomieszczenia biurowe i wielofunkcyjne oraz dwie specjalistyczne pracownie: sitodruku, ciemna. Pomieszczenia udostępniane są artystom na czas realizacji projektów.

Budynek otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym wszystkie prace renowacyjne wykonane zostały ze szczególną dbałością o zachowanie i pielęgnację niepowtarzalnych i unikatowych elementów zieleni, takich jak bindaż czy bezcenny drzewostan. W miejscu, gdzie historycznie znajdowała się oranżeria, na odrestaurowanej posadzce powstała Plenerownia czyli oświetlony plac dla imprez plenerowych. 18 października 2021 roku dyrektorka instytucji podpisała umowę na dzierżawę budynku Goyki 3 wraz z przyległym parkiem.

– W tym roku Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie dało nam grantu na Festiwal i to pierwszy raz od jedenastu lat. Były jakieś powody, ale nie wiem jakie. Może to, że edycja jest niemiecka, ale nie bardzo się przejmujemy.  Głównym finansującym Festiwal jest miasto Sopot, za co jestem bardzo wdzięczna, ale staramy się też o środki gdzie indziej – w Instytucie Goethego czy w Fundacji Polsko-Niemieckiej oraz w Parlamencie Europejskim. Oni są skłonni  nam pomóc. Zapraszam bardzo serdecznie do Sopotu – dodała Joanna Cichocka-Gula.

Joanna Cichocka-Gula, dyrektorka festiwalu Literacki Sopot i Goyki 3 Art Inkubatora, z wykształcenia jest producentką filmową, przez ponad dwadzieścia lat była dziennikarką i reżyserką telewizyjną. Przez dziewięć lat była wiceprezydentka Sopotu.

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto: Goyki 3 Art Inkubator oraz Renata Dąbrowska