Książki Roku 2009

„Magazyn Literacki KSIĄŻKI” przyznał nagrody najlepszym książkom minionego roku. W środę, 27 stycznia 2010 roku w Sali Darczyńców Biblioteki Narodowej, w obecności ok. 200 osób z branży wydawniczej: wydawców, dystrybutorów, księgarzy, bibliotekarzy oraz autorów, a także przedstawicieli mediów uhonorowano zarówno wydawców, jak i publikacje nagrodzone w ciągu roku tytułem „Książki miesiąca”.

Prowadzący galę redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” Piotr Dobrołęcki ogłosił także, które spośród wytypowanych w ten sposób najciekawszych publikacji minionych 12 miesięcy zasłużyły, w opinii redakcji miesięcznika, na miano „Książek Roku”.

Nagrody główne w postaci statuetek przypadły wydawcom następujących książek:

  • Wydawnictwo Dolnośląskie za: „To moja droga. Biografia Jacka Kaczmarskiego” Krzysztofa Gajdy, kategoria biografie (książka czerwca)
  • Wydawnictwo Naukowe PWN za: „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna” Eryka Krasuckiego, kategoria historia (książka września)
  • Wydawnictwo Sonia Draga za: „Historia Edgara” Davida Wroblewskiego w tłum. Witolda Kurylaka, proza obca (książka listopada)
  • Wydawnictwo Biały Kruk za: „Ars” Adama Bujaka i Jolanty Sosnowskiej, kategoria albumy (książka października)
  • Wydawnictwo C.H. Beck za: „Prawo polskie. Próba syntezy” Tadeusza Guzy, Jana Głuchowskiego i Marii R. Pałubskiej, kategoria prawo (książka lipca)

 

Tradycyjnie przyznano również nagrodę dla Wydawcy Roku, którym wybrano tym razem poznański Dom Wydawniczy Rebis za „umiejętne połączenie swoich najlepszych tradycji z sukcesem komercyjnym nowoczesnego wydawnictwa”.

Natomiast po raz pierwszy przyznaliśmy tytuł Wydarzenie Roku. Za nową jakość w promowaniu książek audio został nim uhonorowany serwis Audioteka.pl. Już jutro w sersie Rynek-Książki.pl będziecie Państwo mogli przeczytać rozmowę z Marcinem Beme podsumowującą pierwszy pełny rok działalności serwisu audioteka.pl.

 

Do uczestników gali list wystosował minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Jego treść poniżej:

 

 

Pan Piotr Dobrołęcki

Redaktor Naczelny Miesięcznika

Magazyn Literacki KSIĄŻKI

 

Szanowni Państwo,

 

Serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość wręczenia nagród wybitnym twórcom książek. Niestety, z uwagi na wcześniej przyjęte zobowiązania, nie mogę osobiście uczestniczyć w dzisiejszym spotkaniu.

Przyznana już po raz ósmy nagroda Książki Roku oraz będąca jej uzupełnieniem nagroda Książki Miesiąca w sposób znaczący wspierają rozwój czytelnictwa w Polsce. Z satysfakcją dostrzegam, iż rynek księgarski rozwija się dynamicznie, o czym świadczy duża liczba nominacji w tegorocznej edycji.

Opublikowane biografie „To moja droga” oraz „Międzynarodowy komunista” przybliżają historię życia osób tak mocno związanych z kulturą – Jerzego Borejszy i Jacka Kaczmarskiego. Dzięki zgromadzonym materiałom widzimy postacie nietuzinkowe, skomplikowane, a przez to w jakiś sposób stale fascynujące.

Przepiękna, tajemnicza powieść „Historia Edgara” przypomina jak niezwykle ważna może być relacja między człowiekiem, a jego najwierniejszym przyjacielem – psem.

Wśród nagrodzonych książek znajduje się także publikacja Wydawnictwa C.H. Beck pozwalająca poznać, jakże często skomplikowany, świat systemu prawa polskiego.

Warto wreszcie powiedzieć, że książka to także popularyzacja piękna – zarówno duchowego, jak i otaczającego nas świata. Pokazuje to będący fotograficzno-literacką opowieścią album o Ars i św. Janie Marii Vianneyu.

Na zakończenie nie mogę nie wspomnieć o tegorocznej nagrodzie specjalnej dla Domu Wydawniczego REBIS – wydawnictwie, które nie tylko nie boi się poruszać trudnych, w tym historycznych tematów, ale które potrafi także przynieść czytelników rozrywkę w najlepszym gatunku.

 

Gratulując wydawcom, autorom i ilustratorom zdobytych nagród,

Życzę wielu kolejnych sukcesów zawodowych.

 Bogdan Zdrojewski