W tegorocznej edycji rankingu pozycję lidera zajęło Mazowieckie Centrum Poligrafii z Marek – nowoczesna drukarnia cyfrowa zajmująca się drukiem książek i akcydensów. Nie ma w tym dużego zaskoczenia, kilkakrotnie dzięki wysokim notom od wydawców firma zbliżała się do podium, dwa
lata temu zajęła nawet trzecie miejsce, wcześniej, w roku 2015 i 2014, znalazła się na czwartym miejscu.
„Polecam każdemu. Szybko, solidnie i w dobrej cenie” – ten komentarz jednego z respondentów najlepiej chyba tłumaczy pozycję MCP w naszym rankingu. „Zawsze dobrze, zawsze miło i zawsze na czas” – to kolejna opinia zadowolonego klienta.
Najlepsi w offsecie
Drugie miejsce w naszym rankingu obsadzone jest już od kilku edycji przez Olsztyńskie Zakłady Graficzne OZGraf. Ale tym razem dla drukarni znaczy ono więcej – jest to zarazem żółta koszulka lidera wśród polskich drukarń offsetowych. Olsztyńska drukarnia cieszy się u wydawców pełnym zaufaniem – pod względem rzetelności wykonywanych usług, jak i jakości – a co za tym idzie i lojalnością. Z niektórymi współpraca trwa bowiem nieprzerwanie od wielu lat.
Niezawodne Łódzkie Zakłady Graficzne
Na podium witamy Łódzkie Zakłady Graficzne. To awans z ubiegłorocznego piątego miejsca. Drukarnia otrzymała niemal same piątki we wszystkich kategoriach, z jedną nieco niższą notą w przypadku terminowości, chociaż to chyba wypadek przy pracy, bo jak się okazuje, są w stanie realizować zlecenia „często nawet przed terminem”. „Drukarnia od lat niezawodna, wysoki poziom gwarantowany” – zachwala jeden z wydawców.
Pierwsza dziesiątka
Znakomicie wypadł w naszym notowaniu Abedik, uzyskując najwyższe oceny we wszystkich kategoriach, co oznacza 100 proc. skuteczności. Tuż za Abedikiem znalazły się Białostockie Zakłady Graficzne (awans o pięć oczek). Jak chwali jeden z wydawców: „Książki zawsze doskonale wykonane, druk, oprawa, kolorystyka”. Szóste miejsce należy do Drukarni Read Me. Na siódmym miejscu uplasował się dotychczasowy lider naszego rankingu – Opolgraf, co było dla nas dużym zaskoczeniem. W tym roku otrzymał bardzo mało głosów w porównaniu z poprzednimi latami, a do tego niestety jakość i terminowość kilku wydawców oceniło bardzo nisko. Drukarnia ma bardzo duże zasługi w promocji czytelnictwa wśród Opolan – od czterech lat jest organizatorem znakomicie przyjętego Festiwalu Książki, w ramach którego odbywają się spotkania autorskie, warsztaty i koncerty. Wydawcy uczestniczący w targach książki oceniają wydarzenie bardzo pozytywnie i chętnie wracają do Opola. Wyrażamy nadzieję, że to siódme miejsce to tylko jednorazowa wpadka.
W naszym zestawieniu na ósmym miejscu debiutuje Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu („moja każda produkcja, zarówno offsetowa, jak i cyfrowa, była dopieszczona. Widać, że na każdym etapie produkcji drukarnia przykłada się do tego, co robi” – tak chwalą drukarnię wydawcy). Dziewiąte miejsce należy do drukarni Totem (awans z 11. miejsca), a najlepszą dziesiątkę zamyka krakowska drukarnia Skleniarz.
Offset vs cyfra
Co znamienne, w tym roku po raz pierwszy jedną czwartą wszystkich ocenianych firm poligraficznych stanowią drukarnie cyfrowe. Począwszy od lidera, czyli Mazowieckiego Centrum Poligrafii, przez Totem, Print Group, Azymut, Sowę, Centrum Poligrafii, po Elpil, Compus i Piktor. Offsetowe drukarnie dziełowe
muszą się liczyć z rosnącą konkurencją ze strony drukarń cyfrowych. Pomimo że w wielu dużych zakładach nie rozwinięto dotąd produkcji cyfrowej, to jednak są drukarnie, gdzie udział druku cyfrowego zwiększa się, chociaż nie zawsze przynosi to jeszcze oczekiwane efekty ekonomiczne. Natomiast liczba firm produkujących wyłącznie druki cyfrowe znacząco wzrasta.
Zasady rankingu
O tym, które miejsce w rankingu zajmuje drukarnia, decydują liczba oddanych głosów i punkty.
Przyznają je wydawcy, oceniając współpracę z rodzimymi zakładami drukarskimi za pięć cech: jakość wykonywanej produkcji, terminowość realizowania zleceń, elastyczność na prośby i sugestie klienta, jakość kontaktów interpersonalnych oraz satysfakcja z zakresu świadczonych usług.
W szesnastej edycji Rankingu drukarń dziełowych “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” otrzymaliśmy 180 głosów oddanych na 42 drukarnie. Cały tekst dostępny w numerze 10/19 “Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”