Czwartek, 7 czerwca 2018
WydawcaIbis
AutorArtur Maciak
Recenzent(et)
Miejsce publikacjiPoznań
Rok publikacji2018
Liczba stron80
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 5/2018

To przerażające, że są na świecie dzieci, które nie mają prawa do imienia i narodowości, przez co nie mają dostępu do edukacji czy opieki medycznej. Ich godność jest tratowana przez tych, którzy nielegalnie je zatrudniają i zmuszają do niewolniczej pracy. Przemoc, dyskryminacja, brak edukacji, handel ludźmi to problemy, z którymi wciąż borykają się młodzi ludzie w wielu częściach globu. Wśród nich znaleźli się tacy, którzy potrafią głośno się temu sprzeciwić, ryzykując życie, a nawet je tracąc, walczą o lepszy los dla swoich rówieśników.

Francia Simon z Dominikany walczy o prawo dzieci do posiadania imienia i narodowości, za co została uhonorowana Międzynarodową Dziecięcą Nagrodą Pokoju. Z kolei Polak Janek Mela dwa lata po nieszczęśliwym wypadku, w którym stracił rękę i obie nogi, wraz z Markiem Kamińskim zdobył biegun północny. Od tego czasu jest bardzo aktywny i stara się zarażać optymizmem innych. Założył fundację, której misją jest wspieranie niepełnosprawnych osób.

W książce znalazło się 18 inspirujących historii niezwykłych dzieci, które swoją postawą wpływali i nadal wpływają na poprawę warunków życia dzieci na całym świecie. Zamiarem autora było, aby jego książka dała motywację do działania. „Uwierz, że warto próbować – że jesteś dzieckiem, którego głos może odmienić świat”. Jak? Np. zamiast wrzucać selfie do mediów społecznościowych lepiej pisać o ważnych dla świata sprawach. Jak Malala Yousafzai z Pakistanu, która prowadziła bloga i pisała na nim o tym, co się w jej regionie dzieje pod rządami talibów, przez co naraziła się władzom. Jest najmłodszą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ