Wtorek, 24 października 2017
WydawcaDebit
AutorElena Favilli, Franceska Cavallo
TłumaczenieEwa Borówka
RecenzentEwa Tenderenda-Ożóg
Miejsce publikacjiKatowice
Rok publikacji2017
Liczba stron212
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 10/2017

„Jakiekolwiek czekają cię wyzwania, nigdy nie porzucaj swojego marzenia. Im bardziej się starasz, tym bliżej jesteś celu. Kiedy świat rzuca ci kłody pod nogi, po prostu je podnieś” – te słowa Amny al Haddad, sztangistki ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która mimo przeciwności losu spełniła swoje marzenia, doskonale oddają ducha książki.

Autorki – Elena Favilli, dziennikarka i właścicielka firmy medialnej oraz Francesca Cavallo, pisarka i reżyserka teatralna – zebrały biogramy stu niezwykłych kobiet z różnych stron świata; pionierek, buntowniczek i siłaczek; władczyń, lekarek, pisarek, sportsmenek, astronautek, malarek, działaczek politycznych. Każda z nich swoim życiem dała świadectwo odwagi i tego, że niezależnie od przeciwności warto walczyć o swoją godność i tożsamość. Każdy z nas ma wpływ na swoje życie, poprzez ciężką pracę, zaangażowanie i decyzje, które podejmujemy.

Spójrzcie na historie Fridy Kahlo, królowej Elżbiety I, Julii Child, sióstr Brontë, Coco Chanel, Yoko Ono, czy naszych wspaniałych Polek – Marii Skłodowskiej-Curie, Ireny Sendlerowej i Tamary Łempickiej. Albo dyrygentki Xian Zhang, zawodniczki Formuły I Lelli Lombardi, perkusistki Millo Castro Zaldarriaga, pięściarki Mary Kom. One miały w nosie to, że ich zajęcia dotychczas były domeną mężczyzn, walczyły z uprzedzeniami, zakazami, własnymi ograniczeniami, nie dały się zastraszyć i nie zeszły z obranej drogi, wierzyły, że to, co robią ma sens i dopięły swego.

Ta książka w bardzo przyjaznej dla młodego czytelnika formie rozprawia się ze stereotypami, które wpajane są dzieciom. Zachęca, by sięgać po marzenia, pokazuje możliwe życiowe drogi, i to bez względu na płeć, kolor skóry czy wyznawaną wiarę. Wspólna lektura może być też dobrym pretekstem do rozmowy na temat tego „kim chciałabym/chciałbym być jak dorosnę”, czym jest pewność siebie, a może i poszukania przykładów z własnego otoczenia.

Każda ze stu krótkich fabularyzowanych biografii została zilustrowana. W projekcie wzięło udział 60 ilustratorek z całego świata. Publikacja robi karierę na całym świecie – dotąd prawa do jej wydania sprzedano już do 33 krajów. „W Skandynawii czy Wielkiej Brytanii takich pozycji odzwierciedlających społeczną różnorodność jest znacznie więcej niż u nas. Nie miałam wątpliwości, ubiegając się o możliwość wydania tej książki w Polsce, że warto to zrobić” – tłumaczy Sonia Draga. To była bardzo dobra decyzja! Oby więcej takich publikacji.

Podaj dalej
OCEŃ KSIĄŻKĘ