Wtorek, 22 czerwca 2004
Felieton Bogini prywatnie Wydawnictwo Bellona żyje już na rynku 80 lat. Słuszny to wiek i szacunku ze wszech miar godny; nawet jeśli rachuby owe nie są do końca prawdziwe. A przed nami kolejne przeobrażenia bogini, tym razem objawić się ma jako twór kapitalistycznie sprywatyzowany. Ciekawe, czy będzie to prywatyzacja z głową, czy też raczej w polskim stylu. W każdym razie sprawa nie jest do końca jasna, gdyż do przejęcia Bellony z całym inwentarzem szykuje się Muza, której doświadczenia prywatyzacyjne (sprawa WSiP) są co najmniej anegdotyczne. Z ostatnich nieoficjalnych obwieszczeń ustnych, rozsyłanych z pola walki przez osoby z Belloną bezpośrednio związane, wynika jednoznacznie, iż pojawił się na tyle poważny partner zewnętrzny - gotów zainwestować w wydawnictwo - że Muzie interes znów przejdzie koło nosa. Wszyscy z ulicy Grzybowskiej po cichu mają nadzieję, że wspomniany partner nie ma nic wspólnego z ulicą Marszałkowską. Okaże się. Bellona ma od lat swoich wiernych czytelników. Tematyka militarna cieszy się wśród polskiego społeczeństwa stałym zainteresowaniem, bo - o dziwo - rodzą się wciąż nowe zastępy chłopców, którzy koniecznie chcą wiedzieć, jak w 1944 roku wyglądał pocisk z pistoletu parabellum. Nasączona zgrzebną martyrologią narodu polskiego edukacja kolejnych pokoleń zaostrza apetyty na lekturę z oferty Bellony. Dzieciarnia wychowana na "Czterech Pancernych" i "Kapitanie Klossie" musi wiedzieć, do czego służy lufa w czołgu. Ale Bellona to nie tylko huk armat i krzyki rannych. Coraz większą część oferty zajmują książki o tematyce zdecydowanie pacyfistycznej, w tym literatura dla dzieci. I nie są to, wbrew pozorom, jakieś bitewne bajeczki dla potomków wojaków poległych pod Monte Cassino, ale zwyczajne opowiastki dla małolactwa; zresztą bardzo przyzwoicie wydane. Natomiast wciąż …
Wyświetlono 25% materiału - 266 słów. Całość materiału zawiera 1067 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się