Piątek, 11 maja 2018
WydawcaEgmont
AutorWojciech Widłak
Miejsce publikacjiWarszawa
Rok publikacji2018
Liczba stron48
Tekst pochodzi z numeru MLKMagazyn Literacki KSIĄŻKI 4/2018

Książka „Komendant wolnej Polski” Wojciecha Widłaka, cenionego i wielokrotnie nagradzanego autora literatury dziecięcej, ukazuje się dokładnie sto lat po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. To napisana czytelnym dla dzieci językiem opowieść o marszałku Józefie Piłsudskim.

Publikacja została wydana w ramach serii „Czytam Sobie” – edukacyjnego programu wspierającego naukę czytania dla dzieci od 5 do 7 lat na trzech poziomach zaawansowania w czytaniu. Seria liczy już ponad 50 tytułów. Obok typowo literackich opowieści, przybliża także ważne wydarzenia z historii i nauki, wśród nich historię Titanica, Apollo czy minibiografię Marii Skłodowskiej-Curie.

„Komendant wolnej Polski” to drugi poziom nauki czytania w ramach serii. Dzięki tej książce mali czytelnicy będą mogli poćwiczyć sylabizowanie, poznają też dłuższe zdania złożone i elementy dialogu. Tekst zawiera 23 podstawowe głoski oraz „h”, więc samodzielne przeczytanie całej historii o Józefie Piłsudskim przez dziecko nie będzie problemem. W książce jest około 800-900 wyrazów, co sprawia, że jest ona odpowiednia dla dzieci uczących się składać zdania. Dodatkowym ułatwieniem jest duża czcionka, która pomoże średnio zaawansowanym czytelnikom w lekturze.

„Komendanta wolnej Polski” zilustrowała Joanna Rusinek, która ma na koncie m.in. okładkę tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej „Wystarczy” oraz ilustracje do książki „Mały Chopin”. Pastelowe, nieco zamglone ilustracje, podobnie jak treść książki, przenoszą czytelnika do czasów sprzed 100 lat. Po tekście czeka na niego niespodzianka w postaci kolorowych naklejek, a także kilka pytań do tekstu. Choć niepodległościowa tematyka nie należy do najłatwiejszych dla dzieci, taka forma z pewnością ułatwia zrozumienie tematu.

No votes yet.
Please wait...
OCEŃ KSIĄŻKĘ