Wtorek, 30 maja 2023
Pod naszym patronatem

W ramach obchodów jubileuszu 150-lecia Związku Zawodowego Poligrafów w najbliższy czwartek i piątek 1 i 2 czerwca w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw obędzie się dwudniowa okolicznościowa konferencja, której organizatorem jest Związek Zawodowy Poligrafów, a współorganizatorem Polska Izba Druku.

Związek Zawodowy Poligrafów jest najstarszym, działającym, związkiem zawodowym w Polsce. Powstał w 1870 roku pod nazwą Związek Zawodowy Poligrafów. Jest jednolitą, dobrowolną, niezależną i samorządną organizacją zawodową polskich poligrafów.

„Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej z wielkim uznaniem odnosi się do jubileuszu Państwa organizacji oraz do przygotowania z tej okazji uroczystości. To wyjątkowe dla członków Związku Zawodowego Poligrafów obchody będą okazją do przypomnienia historii Państwa stowarzyszenia i zaprezentowania jego bogatego dorobku”, stwierdził Wojciech Kolarski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta w liście z 17 kwietnia skierowanym do Czesławy Sońty, przewodniczącej ZZP.

Na wstępie pierwszego dnia spotkania przewidziano powitanie gości, podziękowania patronowi, partnerom i sponsorom oraz omówienie programu uroczystości. Kolejne punkty programu: wystąpienie przedstawiciela patronatu oraz wystąpienie autorów raportu „Rynek Poligraficzny i Opakowań z Nadrukiem w Polsce” – dr. Mariusza Strojnego z SGH, Aleksandra Kuśmierczyka oraz przedstawiciela banku Pekao SA Krzysztofa Mrówczyńskiego zatytułowane „Sytuacja gospodarcza w regionie i w Polsce z uwzględnieniem specyfiki branży. Prezentacja prognoz rozwoju”.

Następnie zaplanowano wystąpienie przedstawiciela banku Pekao SA o produktach dla pracowników branży – połączenie działań instytucji finansowej na poziomach korporacyjnym i detalicznym, a następnie przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej o ubezpieczeniach dla pracowników i dobrowolnych świadczeniach pracodawców w zakresie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej, a także o dodatkowych świadczeniach zdrowotnych w ramach pakietów firmowych. Potem mec. Monika Cieślak i mec. Grzegorz Maj omówią „Ochronę prawną interesów pracobiorców oraz osób pozostających na samo zatrudnieniu.

Główna część jubileuszu poświęcona będzie historii, teraźniejszości i przyszłości Związku Zawodowego Poligrafów. Zaplanowano wystąpienie Czesławy Sońty, przewodniczącej Związku Zawodowego Poligrafów oraz wystąpienia zaproszonych gości – przedstawicieli rządu, zagranicznych i polskich central związkowych samorządu gospodarczego, pracodawców oraz szkolnictwa wyższego.

Wykład jubileuszowy wygłosi prof. Juliusz Gardawski, kierownik katedry Socjologii Ekonomicznej Szkoły Głównej Handlowej

Kolejnym punktem programu będą wystąpienie przedstawiciela samorządu gospodarczego wspólnie z przedstawicielem uczelni wyższej poświęcone ocenie stanu bieżącego oraz potrzebom rozwoju systemu kształcenia i dokształcania zawodowego.

Wystąpienie przedstawiciela firmy Eduction First specjalizującej się w nauczaniu języków obcych pod hasłem „Komunikatywność drogą do kariery zawodowej”.

Zaplanowano też wystąpienie osoby odpowiedzialnej za rekrutację i zasoby ludzkie o zasadach budowy ścieżki kariery pracowniczej, potrzebach rynku, tendencjach zmian preferencji pracodawców, a także wystąpienie przedstawiciela samorządu gospodarczego wspólnie z przedstawicielem Ministerstwa Edukacji i Nauki prezentujące perspektywy rozwoju dualnego systemu kształcenia, a w nim rolę organizacji związkowych, samorządu gospodarczego oraz szkolnictwa.

Zwieńczeniem pierwszego dnia będzie panel zatytułowany „Inwestycje wspólne w rozwój kapitału ludzkiego, w branży poligraficzno-konwertingowej oraz w sektorach pokrewnych”, w którym  wezmą udział przedstawiciele związku, drukarzy, konwerterów, dostawców, klientów, szkolnictwa.

Wieczorem odbędzie się Gala 150-lecia Związku Zawodowego Poligrafów.

Program drugiego dnia rozpocznie od wystąpień przedstawicieli dostawców i klientów branży oraz zakładów poligraficznych i firm konwertingowych wskazujące główne kierunki rozwoju technologii, szczególnie pożądane na rynku kwalifikacje zawodowe, możliwości realizacji celów kariery zawodowej w naszej gałęzi przemysłu i w jej otoczeniu biznesowym oraz omówienie inicjatywy organizacji warsztatów. z zakresu kontroli jakości, optymalizacji logistyki i kosztów dla klientów branży.

Kluczowym punktem programu będzie uroczyste podpisanie Deklaracji Woli wspierania Rozwoju oraz Promocji Branżowego Systemu Edukacji Zawodowej z udziałem przedstawicieli Związku Zawodowego Poligrafów, samorządu gospodarczego, szkolnictwa, uczelni wyższych w obecności delegacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Na zakończenie zostanie ogłoszone zaproszenie na rok przyszły na Święto Drukarza i Konwertera.

Na fotografii delegaci VII Zjazdu Związku Zawodowego Drukarzy i Pokrewnych Zawodów w Polsce odbytego 13 i 14 września 1936 roku we Lwowie.

Patronat nad wydarzeniem sprawują

Podaj dalej
Autor: (fran), Foto: ZZP