Wtorek, 2 kwietnia 2024
Małgorzata Narożna zaprasza do świętowania w Księgarni Zamkowej

– 2 kwietnia jest jednym z najpiękniejszych dni w ciągu roku dla każdego z nas. Do świętowania zapraszam do Księgarni Zamkowej w Szczecinie, gdzie o godz. 14 i o 16 na pięknej czerwonej kanapie spotkam się z najmłodszymi czytelnikami i zaczytamy się – zachęca Małgorzata Narożna, księgarka, animatorka kultury, przewodniczka, zwana i znana mieszkańcom jako Ciocia Fika. Wymyśliła i zrealizowała wiele projektów, tysiące wydarzeń. Pełna zapału entuzjastka obcowania z książką sprawdzająca na sobie każdą pozycję, którą ma na półce. Mama Martyny, kierując się myślą: „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”.

Wstęp wolny, bez zapisów.

“Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” – to hasło tegorocznego święta książki. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena.

W 2024 roku Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest Japońska Sekcja IBBY. IBBY wierzy, że rozwijanie wyobraźni prowadzi do wzajemnego zrozumienia i tolerancji – „wyobraźnia” jest słowem kluczem tegorocznych obchodów.

List do dzieci na całym świecie napisała Eiko Kadono, wybitna japońska autorka i laureatka nagrody HC Andersen Award 2018 za twórczość pisarską. Nana Furiya, japońska artystka wizualna o międzynarodowym umyśle, mieszkająca na Słowacji.

Autorką polskiego tłumaczenia listu jest Katarzyna Ryrych:

“Opowieści podróżują, unosząc się na skrzydłach pragną usłyszeć radosne bicie twojego serca. Ja jestem opowieścią w drodze. Mogę lecieć gdziekolwiek – z wiatrem, unosić się na grzbiecie fali, sunąć po drobnym piasku. Pokonywać przestrzeń na skrzydłach przelotnych ptaków.

Nawet na skrzydłach samolotów. Siedzę tuż obok.

Kartkujesz strony, a ja opowiadam Ci historię, tę którą chcesz usłyszeć. Jaką chcesz dzisiaj – dziwną czy fantastyczną?

A może smutną, straszną lub zabawną?

Jeśli nie masz ochoty na słuchanie, to też jest w porządku.

Może pewnego dnia nabierzesz ochoty? Wtedy po prostu zawołaj – hej, ty wędrująca istoto, chodź tu, usiądź przy mnie! I przylecę.

Mam tyle różnych historii.

Co powiesz na tę o małej wyspie zmęczonej samotnością, która wyrusza w podróż, by znaleźć przyjaciela?
Albo o dziwnej nocy, kiedy na niebie zaświeciły dwa księżyce?

Albo o Świętym Mikołaju, który się zgubił.

O, słyszę Twoje serce. Bije coraz szybciej. Stuk-puk, stuk-puk, stup-puk. To wędrowna opowieść wprawiła je w ruch.

Tak oto sam stajesz się opowieścią.

Rosną Ci skrzydła.

Tak kolejna opowieść rodzi się i wyrusza w drogę”.

źródło: www.ibby.pl

 

Podaj dalej
Autor: ET, ilustracja Ola Szwajda