Poniedziałek, 15 maja 2023

Aleksandra Majdzińska otrzymała nagrodę literacką imienia Marka Nowakowskiego za reportaż literacki “Szalom bonjour Odessa” (Marpress).

Publikacja opowiada o mieście sprzed rosyjskiej agresji na Ukrainę. W poszukiwaniu tropów po nieżyjącym ojcu narratorka prowadzi czytelników przez ulice i historię Odessy.

Aleksandra Majdzińska pochodzi z miejscowości Stara Dąbrowa. Pisarka, scenarzystka, tłumaczka, wieloletnia nauczycielka polonijna na Wschodzie. Za scenariusz do filmu “Mleczny brat” w reżyserii Vahrama Mkhitaryana zdobyła nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Złota Morela w Erywaniu i została nominowana do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Debiutowała w 2019 roku zbiorem “Morkut i inne opowiadania”.

Biblioteka Narodowa ustanowiła nagrodę w roku 2017, trzy lata po śmierci pisarza. Mottem są słowa Marka Nowakowskiego „Nie jesteśmy znikąd”. Jest nadawana za opowiadanie lub cykl opowiadań charakteryzujących się niekonwencjonalnością sądów, odwagą i precyzją myśli oraz pięknem słowa. Jej cechą szczególną jest docenienie małej formy, bardzo wymagającej pisarsko. Laureatów rokrocznie wyłania jury powołane przez dyrektora Biblioteki Narodowej w porozumieniu z wdową po pisarzu, panią Jolantą Nowakowską.

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. Marpress