środa, 4 listopada 2020
Wspaniały przyjaciel książki, który zorganizował 22 edycje Targów Edukacja XXI

We wtorek 3 listopada rano zmarł Andrzej Pieniak, jeden z najbardziej zasłużonych ludzi książki minionych trzydziestu lat, nasz bliski przyjaciel, człowiek niezwykle serdeczny i otwarty, który nauczył nas zwracać się do innych z uśmiechem – co zostało oficjalnie docenione przez przyznanie mu Orderu Uśmiechu.

Środowisko książki dobrze pamięta jego postać jako inicjatora i organizatora wszystkich 22 edycji Targów Książki Edukacyjnej EDUKACJA XXI w latach 1993-2007. W 2007 roku podczas spotkania z okazji zakończenia jego pracy zawodowej przyznał, że jego staż pracy liczył 47 lat i jeden miesiąc.

W jego bogatym życiorysie książka była stale obecna. Gdy w latach 1973-1978 był zastępcą naczelnika ZHP, nadzorował harcerskie wydawnictwo „Horyzonty” i zainicjował harcerską nagrodę literacką. Potem był konsulem w Kolonii (1979-1982), a po powrocie do kraju zastępcą sekretarza generalnego Towarzystwa Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia” (1983-1990). Podlegało mu wówczas wydawnictwo Polonia. W roku 1993 został dyrektorem ds. targów w hurtowni Wkra. Od grudnia 2005 roku do kwietnia 2007 roku był dyrektorem targów w Ars Polonie S.A.

Andrzej Pieniak urodził się w 1937 roku w Warszawie, był absolwentem Wydziału Pedagogiki i Psychologii UW oraz Podyplomowego Studium Służby Zagranicznej. Z książką związany niemal „od zawsze”. Już w latach siedemdziesiątych, jako zastępca naczelnika ZHP, nadzorował Wydawnictwo Harcerskie (pierwszy wydawca komiksu „Tytus, Romek i A`Tomek”), stworzył Harcerską Nagrodę Literacką, a w latach 1972-1976 był redaktorem naczelnym Biuletynu Prasowego Centrum Zdrowia Dziecka. Autor wielu publikacji o tematyce edukacyjnej w prasie młodzieżowej i pedagogicznej, haseł do „Encyklopedii Warszawy PWN” oraz informacji radiowych. Wyróżniony dwiema nagrodami SDP. Po powrocie z Niemiec, gdzie pracował jako pierwszy sekretarz ambasady polskiej i konsul, wybrany został zastępcą sekretarza generalnego Towarzystwa Polonia ds. kultury, wówczas przez kilka lat opiekował się Wydawnictwem Polonia.

Stał się „człowiekiem instytucją” w środowisku książki. Stworzył i zrealizował 22. edycje Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI w Warszawie (jako pierwsze targi w Polsce wyróżnione były Honorowym Patronatem prezydenta RP), które zaliczone zostaną do najcenniejszego dorobku środowiska książki przełomu XX i XXI wieku. Twórca prestiżowej Nagrody Edukacja XXI, wydawca „Magazynu Literackiego”, współorganizator Dni Książki Polskiej w Sztokholmie, Lyonie i Bratysławie.

Z jego inicjatywy prezydent RP ustanowił w 2002 roku Nagrodę za Twórczość dla Dzieci i Młodzieży, obejmującą także twórczość literacką i graficzną, a jej pierwszym laureatem była Joanna Kulmowa. Po integracji Targów Edukacja XXI z Ars Poloną był w latach 2005-2007 równocześnie dyrektorem międzynarodowych targów książki oraz targów akademickich i krajowych.

Był przewodniczącym Rady Fundacji Promocji Polskiej Książki Ars Libri i członkiem jury Nagrody im. Jerzego Skowronka. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN, Złotym Krzyżem Zasługi dla ZHP, odznaką Zasłużony dla Warszawy, Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Orderem Uśmiechu i innymi wyróżnieniami. W 2000 roku dołączył do Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga.

Laureat Nagrody Filipa Kallimacha za wybitne osiągnięcia w sferze edukacji przyznawanej przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, otrzymał też Laskę Skauta – dla Niezawodnego Przyjaciela ZHP, Złotą Honorową Odznakę SKP i medal Przyjaciel Centrum Zdrowia Dziecka. Po przejściu na emeryturę był dalej aktywny na rynku książki – działa jako doradca i konsultant, był członkiem Rady Programowej Targów Edukacyjnych „Edukacja” w Kielcach.

Wraz z żoną Wandą Bojarską-Pieniak, współorganizatorką i wieloletnim dyrektorem handlowym sieci hurtowni edukacyjnych Wkra, a potem dyrektorem organizacyjnym targów EDUKACJA, tworzyli niezawodną i popularną parę w środowisku książki.

Drogiej Wandzie przekazujemy najszczersze wyrazy współczucia.

Straciliśmy niezawodnego przyjaciela i wspaniałego człowieka, który zawsze nas wspierał cennymi radami i okazywał wielką serdeczność

Ewa Tenderenda-Ożóg

Piotr Dobrołęcki

zespół Biblioteki Analiz

 

Podaj dalej