Poniedziałek, 27 lutego 2023
Medal „Pro Mazovia” w Muzeum Niepodległości

W czwartek 23 lutego w Muzeum Niepodległości w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie zatytułowane „Rafała Skąpskiego związki z Warszawą i Mazowszem”, którego gospodarzem był dr Tadeusz Skoczek, dyrektor Muzeum.

Było to trzecie spotkanie w ciągu sześciu dni z udziałem Rafała Skąpskiego. Dwa poprzednie to promocja trzeciego tomu dzienników jego babci Zofii z Odrowąż-Skąpskiej w kawiarni Czytelnika w piątek 17 lutego oraz przyznanie Nagrody Specjalnej za opracowanie trylogii tych wspomnień we wtorek 21 lutego podczas Gali Nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Podczas spotkania w Muzeum Niepodległości Rafał Skąpski został udekorowany medalem „Pro Mazovia” przyznanym przez Adama Struzika, marszałka wojewódzka mazowieckiego. Jego przesłanie odczytał Zbigniew Czaplicki, pełnomocnik marszałka do spraw kombatantów i osób represjonowanych. Laudację wygłosił dr Tadeusz Samborski, zostały także zaprezentowane fragmenty filmów Jacka Frankowskiego z Rafałem Skąpskim w roli głównej, jak też kolekcja fotografii z archiwum rodziny Skąpskich.

Na zdjęciu od lewej: Rafał Skąpski, Tadeusz Skoczek i Tadeusz Samborski

W przesłaniu marszałka Adama Struzika oraz w laudacji dr Tadeusza Samborskiego podkreślano, że świat mediów zna Rafała Skąpskiego jako współtwórcę cyklu „Książki z górnej półki” tworzonego z Tadeuszem Górnym dla Polskiego Radia. Był członkiem zarządu Polskiego Radia SA w latach 1998-2001. Od 1998 roku przewodził Fundacji Kultury Polskiej rekomendowany przez prof. Aleksandra Krawczuka. Był również wiceministrem kultury w rządzie Leszka Millera. Prowadził Dom Wydawniczy ARS wspólnie z żoną Amelią, potem Państwowy Instytut Wydawniczy, którym kierował w latach 2005-2015. Jest wieloletnim prezesem Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, najstarszej organizacji zrzeszającej ludzi książki w Polsce. Reprezentuje interesy autorów w Stowarzyszeniu ZAiKS jako sekretarz Rady oraz wiceprzewodniczący Sekcji Autorów Prac Publicystycznych. Był jednym z inicjatorów reaktywowania Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy. Autor wielu artykułów publicystycznych i książek. Głównym szlagierem ostatnich lat są trzytomowe wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej zatytułowane „Dziwne jest serce kobiece…”, opracowane przez wnuka autorki, jakie ukazały się w latach 2019-2023 nakładem Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Wielokrotnie nagradzany, w tym Nagrodą im. Władysława Orkana.

Marian Sewerski, prezes zarządu Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, stwierdził, że w trakcie pięciu lat pracy nad wspomnieniami Zofii z Odrowąż-Skąpskiej poznał Rafała Skąpskiego jako człowieka o wielkiej kulturze osobistej, którego zawsze wykazywał wielką serdeczność.

Wśród licznie zgromadzonych przyjaciół i znajomych Rafała Skąpskiego była prof. Hanna Machińska, była zastępczyni rzecznika praw obywatelskich, koleżanka bohatera spotkania z jednej  grupy w trakcie studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. „Dzisiaj jest symbolem walki o poszanowanie prawa”, stwierdził Rafał Skąpski.

Na koniec swojego wystąpienia zacytował słowa Eustachego Rylski wypowiedziane po otrzymaniu Nagrody Literackiej Miasta Stołecznego Warszawy: „wolę być przeceniony niż niedoceniony”.

Prof. Krzysztof Szamałek podkreślił, że Rafał Skąpski jest „człowiekiem wielu talentów”, a za opracowanie pamiętników Zofii z Odrowążów-Skąpskiej powinien otrzymać doktorat, „bo jest to praca naukowa”.

W trakcie spotkania pieśni patriotyczne przy akompaniamencie gitary wykonał Leonid Wołodko Kunicki z Grodna.

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: Amelia Skąpska oraz Muzeum Niepodległości