Piątek, 6 sierpnia 2021
Grupy rzezimieszków językowych na krętych zaułkach

Wydawnictwo Bosz z Olszanicy koło Leska zaskakuje kolejnym frapującym tytułem. Właśnie ukazał się „Bezecnik gramatyki polskiej. Tajemnice językowego półświatka”. Autorem tekstu jest Jacek Wasilewski, ale charakter książki współtworzą też ilustracje Joanny Czupryniak, „rysowniczki z pamięci, która podrabia nierzeczywistość na rzeczywistość, koloryzuje” (tak napisano na czwartej stronie okladki) oraz projekt graficzny, który jest dziełem wybitnego artysty Michała Piekarskiego. Książka liczy 232 strony i zawiera 57 ilustracji.

Na kształt tego dzieła miała wpływ również Marta Spychalska, o której celnie napisano, że była „komisariatem redakcyjnym, który wymierza stosowne sankcje w przypisach i zawiasach, a znana jest z napadów reklamowych”, cokolwiek by to oznaczało. I jeszcze Bogdan Szymanik, o którym czytamy, że jest „sprawca wydania do rąk własnych, przepędzający stada z wyżyn ku nizinom społecznym”.

Wydawca zapewnia, że publikacja stanowi dowcipne, lecz niezwykle rzetelne podsumowanie najważniejszych zagadnień z zakresu gramatyki polskiej. Autor przeprowadza czytelnika przez kręte zaułki i przedstawia poszczególne grupy rzezimieszków, między innymi Przypadkowe towarzystwo, Rzeczownikową brać, Klikę czasownika czy Niesłowne imiesłowy, opisując ich funkcję w językowym półświatku i sygnalizując czyhające zagrożenia. Przyswojenie tej cennej wiedzy z pewnością usprawni korzystanie z kłopotliwego języka ojczystego w codziennym życiu. Wspomniany półświatek został przewrotnie sportretowany przez Joannę Czupryniak, zachęcającą czytelnika do niebanalnej interpretacji gramatycznych zawiłości. To wspaniała pozycja dla wszystkich miłośników języka polskiego, ale i tych, którzy są z nim na bakier.

 

W 2017 roku wydawnictwo Bosz opublikowała o książkę „Rozmowy przy stole, do której teksty napisali: prof. Jerzy Bralczyk, Katarzyna Lengren i właśnie Jacek Wasilewski, a autorem projektu graficznego był prof. Lech Majewski. Zawarto w niej humorystyczne rozważania w formie dialogu o szeroko pojętej kulturze biesiadowania i stołowania się (ISBN 978-83-7576-316-4).

Jacek Wasilewski (rocznik 1975 Warszawie) jest medioznawcą, doktorem habilitowanym nauk politycznych, dziennikarzem i pisarz. Ukończył Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UW, a także gender studies na UW oraz scenariopisarstwo na PWSFTviT. Pracę doktorską „Retoryka dominacji” pod kierunkiem Jerzego Bralczyka obronił na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW w 2004 roku. Zajmuje się mechanizmami narratywizowania rzeczywistości, czyli zamykania wyselekcjonowanych faktów w struktury fabularne. Od 2005 roku pracuje w Katedrze Antropologii Mediów na Wydziale Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2011 roku kieruje specjalnością dokumentalistyka na tym Wydziale . Od 2010 roku zajmuje się upowszechnianiem metod storytellingowych w Polsce oraz badaniem narracji na polu komunikacji społecznej. Analizując narracje w mediach i biznesie, sięga zarówno do metod storytellingowych, jak i do metod narracyjnych funkcjonujących w psychologii, kulturoznawstwie czy filmoznawstwie. Dzięki takiemu podejściu można uzyskać ciekawe odniesienia pomiędzy mitem jednostkowym i mitem funkcjonującym w zbiorowości, co daje możliwość badania implementacji jednostkowego mitu tworzonego przez media, który staje się modelem dla zbiorowości.

Jacek Wasilewski prowadził na uczelniach wyższych przedmioty retoryka i erystyka, semiotyka kultury, media drukowane, audiowizualność w kulturze, analiza dyskursu medialnego; wykłady monograficzne: media, manipulacja, demokracja, retoryka codzienności, teorie narracji; warsztaty: komunikacja artystyczna, warsztaty reklamy społecznej (we współpracy z ASP) oraz realizacja małych form medialnych.

Jest członkiem Komisji Żywego Słowa Rady Języka Polskiego. Od 2005 do 2011 roku pracował na Wydziale Humanistycznym w Instytucie Kultury i Komunikowania SWPS. W latach 2008-2010 był dyrektorem Szkoły Retoryki SWPS. Od 2007 roku współpracuje z Krajową Szkołą Sędziów i Prokuratorów (wcześniej KSKKSiP) w zakresie przygotowania środowiska prawniczego do komunikacji medialnej i dotyczącej wizerunku instytucji państwa. Od 2008 roku prowadzi zajęcia z retoryki w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Prowadził gościnnie zajęcia z komunikacji publicznej i w zakresie kształtowania wizerunku na Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Jagiellońskim. Występował w programach telewizyjnych i radiowych, jest autorem scenariuszy programów telewizyjnych, gal telewizyjnych, seriali oraz filmów dokumentalnych, a także sztuk teatralnych i tekstów piosenek.

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Bosz, Wikipedia