Czwartek, 19 maja 2022

Władze Białorusi zakazały sprzedaży dystopii George’a Orwella zatytułowanej “Rok 1984” – pisze niezależny portal Nasza Niwa. Redakcja dotarła do treści rozporządzenia, z którego wynika, że na usunięcie jej ze sklepowych półek księgarze mają czas do 19 maja.

W Mińsku w poniedziałek 16 maja miał zostać zatrzymany wydawca Andrej Januszkiewicz, który tego samego dnia otworzył nowy sklep z książkami w języku białoruskim. Jak podaje portal Nasza Niwa, przeprowadzona tam została rewizja. Policja ma na polecenie władz szukać książki George’a Orwella pt. “Rok 1984”.

“Rok 1984”, który ukazał się po raz pierwszy dekady temu, był najlepiej sprzedającą się pozycją w 2021 roku na Białorusi. W państwowej sieci “Belkniga” zajął 4. miejsce na liście bestsellerów. Jak podkreśla portal, wynik jest odzwierciedleniem tego, jak ludzie postrzegają procesy zachodzące w kraju.

Książka była zakazana w Związku Radzieckim i innych totalitarnych państwach Europy Wschodniej do 1987 roku. W Polsce pierwsze oficjalne wydanie ukazało się w 1988 roku.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: kultura.gazeta.pl